A Városi Múzeum szervezésében mintegy húsz szalmatárgy-készítő állította ki munkáját a Városháza ajándékboltjában. A tárlaton képeket is láthatunk, amelyek a szalmából készült kiegészítőket divatos viseletként mutatják be. A kiállítást Ninkov Kovačev Olga művészettörténész nyitotta meg. Elmondta, hogy a tárlat a Dužijanca jubileumához kapcsolódik. Először nyúltak viszont ehhez a témához olyan módon, hogy a kiállítás szerzőjét emelték ki. Ritka eset ugyanis, hogy ilyen nagy mértékben kap szabad kezet a szerző az alkotóktól, és az ő értelmezésében láthatjuk a kiállított tárgyakat. A tárlat szerzője, Ljubica Vuković Dulić elmesélte, hogy régóta figyeli a szalmatárgy-készítőket.
– Tavankúton születtem, sokszor segédkeztem az ottani szalmaművésztelepen, és figyeltem az alkotókat. Sokukat gyerekkorom óta ismerem, emléktárgyaikat áruljuk is az ajándékboltban. Mindig is érdekelt a szalmatárgyak készítése, megpróbáltam én is, de sajnos nincs tehetségem hozzá. Így részemről marad a csodálat az alkotók iránt, továbbá az igyekezet, hogy a szélesebb közönségnek is megmutassam ezeket a gyönyörű műveket – mesélte.
A kiállításon azt is megtudhattuk, hogy Észak-Bácskában a bunyevác–horvát népművészetből ered a búza- és árpaszalmából készült tárgyak készítése. E népművészeti ág története pedig több mint száz évre nyúlik vissza, és onnan indult, hogy aratás után a tarlón állatokat őrző lányok szalmából gyűrűt, és más kiegészítőket, dísztárgyakat fontak. A szalmafonás és a szalmatárgyak készítése manapság már az észak-bácskai régióra jellemző autentikus tevékenységgé vált.
A legkülönbözőbb szalmából készült tárgyakat, többek között hajdíszeket, fülbevalókat, szalmagyöngy-füzéreket, brossokat, vallási szimbólumokat, díszes dobozokat, képeket, tojásokat és üvegtartókat augusztus 31-éig csodálhatjuk meg.