2024. december 4., szerda

Harminchat magyar elsős

A szabadkai Majsai Úti Általános Iskolában az idei tanév újdonságairól beszélgettünk az iskolapszichológussal

Pénteken az első osztályosok ünnepélyes fogadását követően, a kicsiket és szüleiket a tanítók köszöntötték a szabadkai Majsai Úti Általános Iskolában, ahol 80 kis elsős – 44 szerb és 36 magyar anyanyelvű gyermek – számára kezdődött meg az új tanév. A gyerekek izgatottan, nagy érdeklődéssel és kíváncsisággal várják az iskolás időszakot.

Török Róbert, az intézmény pszichológusa lapunknak nyilatkozva elmondta, hogy miben fog különbözni az új iskolaév kezdete az előzőektől. Továbbá említést tett az elkövetkező hónapokban esedékes eseményekről, változtatásokról és újításokról is.

A szabadkai Majsai Úti Általános Iskola épülete (Fotó: Molnár Edvárd)

A szabadkai Majsai Úti Általános Iskola épülete (Fotó: Molnár Edvárd)

– A minisztérium által kapott útmutatók alapján most zajlik a tematikus hét, amely során a pedagógusok többek között az együttműködés, a szolidaritás és az elfogadás fogalmak köré építik a tanóráikat. A következő héten kezdődik az iniciális felmérés, amikor a tanárok feltérképezik a diákok előző évben megszerzett ismeretanyagát, hogy meg tudják tervezni az idei oktató-nevelő munkát. A másik újdonság az Erények és értékek elnevezésű, életvezetési tantárgy bevezetése a felsős diákok számára. Arról, hogy kik szeretnék választani az új tantárgyat, már javában folyik a kérdőívezés, de hogy mely tagozatokban és milyen óraszámmal fog menni, még nem tudjuk pontosan. Az utasításokkal összhangban, szeptember végén végzünk egy felmérést az ötödik osztályos diákokkal arról, hogy mennyire sikerült alkalmazkodniuk a megváltozott körülményekhez (új tantárgyak, új tanárok, új környezet stb.). Ebből aztán kiderülhet, hogy melyik tanuló ütközött nehézségekbe az elmúlt időszakban, ezáltal időben tudunk reagálni az esetleges problémákra. Az útmutató továbbá előirányozza azt is, hogy az intézmény az első félévben két területen önértékelést is kell, hogy végezzen. Fel kell mérnie az iskolán belüli viszonyokat, valamint azt, hogy az intézmény mennyire támogatja a tanulóit. A munkát egy önértékelési szakcsoport végzi, 7 munkatárs közreműködésével, csoportmunka formájában. Vannak különböző standardok, azoknak pedig különféle mutatói, amiket meg kell vizsgálni, hogy milyen mértékben vannak jelen az iskolánkban. Azokat a területeket, amelyeken a mutatók gyengébbnek mutatkoznak, a második félév folyamán fel kell erősítenünk – hangsúlyozta Török Róbert, aki hozzátette, hogy az első félévben az iskola mottóját is meg kell határozniuk, amely az intézmény identitását fogja jellemezni, illetve definiálni. A választásról a tanárok, gyerekek és szülők véleményét is kikérik.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás