A Szabadkai Történelmi Levéltár szervezésében tagnap a városházán tartották meg a jubileumi tizedik Levéltári napot, amelyen a hazai levéltárak képviselői mellett magyarországi és horvátországi vendégek is jelen voltak. A nemzetközi összejövetel ugyanakkor keretet szolgáltatott egy másik évfordulóhoz is – a szabadkai levéltár az idén ünnepli fennállásának hetvenedik évfordulóját, ugyanis Vojnić Hajduk Blaškót 1947-ben nevezték ki a korábban létrehozott Szabadka Város és a Topolyai járás Levéltári Körzet élére, amivel lezárult az intézménnyé válás folyamata.
A csütörtökön megrendezésre kerülő esemény Bálint Anita, a Szabadkai Zeneiskola tanulójának zongorajátékával kezdődött, majd ezt követően a helyi önkormányzat nevében Miroslava Babić művelődési tanácsos köszöntötte az egybegyűlteket, aki felszólalásában kifejtette, hogy a levéltár feladata a jelen megőrzése a jövőnek, és ígéretet tett arra, hogy a város vezetősége a továbbiakban is támogatja az intézmény munkáját, és igyekszik minél jobb feltételeket teremteni hozzá.
A Történelmi Levéltár az évforduló alkalmából úgy döntött, hogy egy díjat hoz létre, amelyet azoknak adnak át, akik sokat tettek a levéltári hivatásért és a helytörténet feltárásáért. Az elismerés a 2002-ben elhunyt Ulmer Gáspár nevét viseli. Az idei év díjazottjai a csütörtöki nyitóünnepség keretein belül kapták meg az emlékérmeket. A díjakat Stevan Mačković, a szabadkai levéltár igazgatója adta át. Díjban részesült Apró Erzsébet nyugalmazott levéltári tanácsos, aki 1970 és 1993 között a levéltár munkatársaként tevékenykedett, majd Magyarországra költözött, ahol folytatta múltfeltáró munkásságát, és ahol többek között elnyerte a Pauler Gyula-díjat; dr. Emil Libman belgyógyász, sportorvos, aki az eddigiek során hat könyvet jelentetett meg, amelyben Szabadka egészségvédelmének történetét mutatja be; valamint dr. Csúszó Dezső, aki jelenleg a szabadkai mentőszolgálat munkatársa, és munkája mellett számos tanulmányt publikált, amelyben a temetésekkel és az emlékművekkel foglalkozik, amelyhez a levéltárból szerzi be a szükséges adatokat, ugyanakkor a terepen is kutatja azokat.
A díjátadót követően Stevan Mačković szólt az egybegyűltekhez. Ő amellett, hogy visszaemlékezett az elmúlt évtizedekre, felolvasta Pálinkás József, a levéltár korábbi igazgatójának a levelét, amelyet 1974-ben írt az akkori városvezetés szerveinek, és amelyben kifejtette, hogy milyen áldatlan állapotok uralkodnak a levéltárban. Az igazgató rámutatott, hogy ez az azóta eltelt időszakban sem változott sokat.
Ezt követően bemutatták az intézmény történetét feldolgozó Az első hetven évünk című kiadványt, amelynek segítségével számos fényképen, dokumentumon keresztül ismerkedhetünk meg a levéltárral. A kötetbemutató mellett egy virtuális kiállításról is hallhattak az érdeklődők, amely szintén a levéltár történetét dolgozza fel, és amely kihasználva a technika adta lehetőségeket, mindenki számára elérhető a világhálón.
A levéltári nap alkalmával a meghívott vendégek egy téma köré szervezik bemutatkozó prezentációjukat. Az idei téma A levéltárak a kultúra, a tudomány és a közigazgatás háromszögében címet viselte, és hallhattuk többek között a Nagykikindai Történelmi Levéltár, Budapest Főváros Levéltára, a belgrádi Politikai Tanulmányok Intézete, a Slavonski Brod-i Állami Levéltár, Jugoszlávia Levéltára, valamint a Horvát Nemzeti Levéltár munkatársainak előadását.
A 10. Levéltári nap keretein belül pénteken Palicsra látogatnak a résztvevők.