2024. szeptember 13., péntek

A legnehezebb időkben voltak a legbátrabbak

Csubela Ferencre és Kiss Antalra emlékeztek Bácskossuthfalván

Halálának 22. évfordulóján a Vajdasági Magyar Szövetség alapító tagja és első elnöke, Csubela Ferenc emléke előtt tisztelegtek családtagjai, egykori pályatársak, ismerősök és a vajdasági magyar közélet képviselői. A megemlékezésen a 2006-ban elhunyt Kiss Antal néhai református esperes és felesége nyughelyére is elhelyezték a tisztelet virágait a megemlékezők a bácskossuthfalvi Köztemetőben.

Csubela Ferenc síremlékénél Jónás Tünde Radnóti Miklós: Sem emlék, sem varázslat című versét tolmácsolta, majd Doma Imre, a Vajdasági Magyar Szövetség bácskossuthfalvi helyi szervezetének elnökségi tagja idézte fel a falu neves szülöttének bátorságát.

– Bátorság kellett ahhoz is, amikor visszaadta a piros tagsági könyvecskéjét, meghurcolták érte, de az álmaitól ezzel sem tudták elrettenteni. Részt vett a VMDK, majd később a VMSZ megalapításában és népszerűsítésében. A köztársasági parlamentbe kerülve keményen harcolt a magyarok jogaiért, szembeszállt az akkori nacionalista haramiákkal. A háborús konfliktus 1992-re egyre inkább kiéleződött, és látván, hogy a sorozásnak sokan nem tesznek eleget, egy tavaszi napon több mint 100-an kaptak behívót. A gyülekező a paprikamalomban volt. Miután a katonaság emberszállítói késtek, lassan megváltozott a hangulat, és többekben megfogalmazódott, hogy megtagadják a bevonulást. Az emberek ekkor tanácsért fordultak Csubela Ferihez, s ő a hívó szóra azonnal a helyszínre érkezett. Azt javasolta a tartalékosoknak, hogy hallgassanak a szívükre, hiszen egy értelmetlen és esztelen háború zajlik. Az élessé vált helyzetben a katonáknak a tisztek előtt név szerint vállalniuk kellett a döntésüket, hogy ellenállás, vagy háború. Körülbelül 8-10 személy mondott igent a hadba vonulásra, őket azonnal elszállították – emlékezett vissza Doma, aki maga is szülőként aggódott abban az időben katonaköteles fiáért, és emlékei szerint annyira felfokozott és súlyos volt a helyzet, mert akkor Csubelát mint a behívóparancsot megtagadók szószólóját bármelyik pillanatban letartóztathatták volna a tárgyalófélként megjelent katonai vezetők.

A kemény ellenállásnak három nap után meglett az eredménye. A kivezényelt katonai alakulatok elvonultak, és a tartalékosokat elengedték. A harmadik napon zajlott tömeges nagygyűlésen szinte a fél falu kint volt, és az addig példátlan, bátor ellenállásnak híre ment egész Vajdaságban.

Dudás Károly, a Vajdasági Magyar Szövetség Tanácsának az elnöke idézte fel azokat az időket, amikor néhai Kiss Antal református esperes nemcsak a falunak volt támasza, de az egész vajdasági magyar közösség számára is határozott irányt tudott mutatni.

– Csodálatos egyénisége nemcsak a családjának hiányzik, hanem egész közösségünk számára veszteség. Egyenessége, keménysége, szószékről zengő hangja szinte mindenkit megszólított, és határozottá formálta gondolatait – emlékezett vissza Dudás.

A megemlékezésen Bácskossuthfalva neves szülöttjeinek emlékhelyénél a családtagok, a helyi közösség, a Vajdasági Magyar Szövetség elnökségi tagjai, községi és helyi szervezeteinek képviselői helyeztek el koszorút.