2024. szeptember 12., csütörtök

Topolya információs központja, a könyvtár

A könyv napja alkalmából jutalomban részesültek a leghűségesebb olvasók

William Shakespeare és Miguel de Cervantes halálának napjához kötve valamivel több mint két évtizede nyilvánította az UNESCO a könyv ünnepévé április 23-át, illetve ez a nap a szerzői jogok napja is egyben. A topolyai Juhász Erzsébet Könyvtár ebből az alkalomból megjutalmazta leghűségesebb olvasóit. A 2600 taggal rendelkező intézmény legszorgalmasabb olvasója – 191 kölcsönzött olvasmánnyal –  Eva Ilić, illetve Szabó László, akinek a neve mellett 151 bejegyzett könyvet tartanak nyilván. A gyerekek közül Vidak Njegovan, a Csáki Lajos Általános Iskola 7. osztályosa részesült ajándékcsomagban 34 elolvasott könyvvel, illetve az óvodás Jakab Kristóf, aki 38 könyvvel ismerkedett meg szülei közreműködésével.

A könyvtári tevékenység tavaly az intézmény névadója, Juhász Erzsébet írónő születésének 70. évfordulója jegyében telt, de az idén is számos érdekes programmal igyekeznek a polgárokhoz közelebb hozni a könyvek és a művelődés világát – tudtuk meg Náray Éva igazgatónőtől.

– Sokat hangoztatott klisé, hogy a könyvtárak ma információs központokká alakultak át, be kell csalogatni az olvasókat. Egyebek mellett május második felében a könyvtárunkban látjuk vendégül Mira Banjac neves színésznőt, és folytatjuk majd a gyerekek számára kitalált színes előadássorozatunkat, ami a Mi fán terem? címet kapta. Így zajlott már előadás Mi fán terem a csillagászat, a spanyol nyelv, a biológia, az újságírás? címmel is. Az idősebbek számára szervezett számítógépes tanfolyamunk eddig mintegy 400 nyugdíjast szólított meg. Az informatikához köthető közösségünk a Coder Club, a körülbelül 23 ifjú programozót, robotépítőt összegyűjtő csapat, akikkel Vörös Csaba foglalkozik igen sikeresen, hiszen számos versenyen bizonyították már kiválóságukat. A Tako lako elnevezésű szerb tanfolyamunkat magyar anyanyelvű diákok számára szervezzük, erre mindaddig lesz igény, amíg az iskolai módszer nem tud használható tudást nyújtani e téren – mutatott rá az igazgatónő, aki elmondta, hogy a topolyai könyvtárban az idén zajlik a 10 évente esedékes leltár, ami nem kis munkát jelent a munkaközösségnek, hiszen a legalább 130 ezer könyvre becsült fundust kézbe kell venni és lejegyezni a meglétét, állapotát, illetve kiselejtezni.

– Volt időszak, amikor majdnem megbillent a magyar és a szerb nyelvű könyvek aránya a szerb javára, a minisztériumi támogatási rendszernek köszönhetően, később ezt az orvosolta, hogy bekerültünk a magyarországi könyvtárakat támogató Márai-program körforgásába. Ez hasonló támogatási rendszer, mint a szerbiai, egy könyvlistáról válogathatunk meghatározott összegben. Így történhet meg, hogy a községi önkormányzati támogatásnak köszönhetően a kb. 300 szerb és további 300 magyar mellé a magyarországi támogatásból további 400-500 új magyar nyelvű kiadvánnyal gazdagodunk évente, illetve van, hogy több mint 800 szerb nyelvű kerül hozzánk – tudtuk meg az igazgatónőtől, aki rámutatott arra is, hogy a topolyai könyvtár egy közkönyvtár, ami azt jelenti, hogy az olvasók érdeklődése széles kört ölel fel a tudományos jellegű kiadványoktól a ponyváig.

A topolyai könyvtár szárnyai alá a község területén 6 fiókkönyvtár is tartozik.

– Gunarason a kilencvenes években bekövetkezett szünet után körülbelül 15 éve indítottuk újra a fiókkönyvtár működését. Első lépésként meg kellett keresnünk a könyveket, majd átadtuk az állományt a helyi iskolának. Ez azért is szép történet, mert az iskolával azóta is nagyon jó kapcsolatot ápolunk. Hasonlóan szép példaként tudom említeni Zentagunarast is. Sajnos Bácskossuthfalván nem megfelelő helyiségben működik a könyvtár, egyeztetések már folynak ennek a helyzetnek a rendbetétele érdekében. Pacséron több éve egy „ideiglenes”, pici helyen kaptak helyet a könyvek, ami szintén nem alkalmas gyermekprogramok szervezésére. Pannónián a privatizáció után az iskola alagsorába kerültek a könyvek, és miután a helyiséget elöntötte a víz, a kiadványok tönkrementek. Ugyanakkor a pannóniai könyvtárosunk az egyik leglelkesebb, hihetetlen szorgalommal gyűjti maga köré a gyerekeket hétről hétre, ami egy fokozottan fogyatkozó falu életében hatalmas ajándék – zárta gondolatát Náray Éva.