2024. szeptember 11., szerda
NEMZETI TANÁCSI VÁLASZTÁSOK 2018

Az internet veszélyei

Interaktív előadást tartottak a zentagunarasi szülők számára

Egy izgalmas és nagyon aktuális témát tárgyaló előadásnak adott otthont szerdán este a zentagunarasi kultúrotthon.

Interaktív előadás a virtuális világ veszélyeiről (Lakatos János felvétele)

Interaktív előadás a virtuális világ veszélyeiről (Lakatos János felvétele)

A helyi Armida Nőszervezet szervezésében Varga Arabella pszichológus A virtuális világ hatásai a gyerekekre címen értekezett. A zentagunarasi szülők és gyermekek mellett az előadást megtisztelte jelenlétével Kislinder Gábor, Topolya község polgármestere, Kerekes Zoltán, Kishegyes község alpolgármestere, Mohácsi Zoltán, a kishegyesi községi tanács tagja, Fazekas Róbert és Kisimre Szerda Anna, a Magyar Összefogás lista topolyai jelöltjei, valamint Linka B. Gabriella, a lista kishegyesi jelöltje.

Az előadás a digitális világ hatásával foglalkozott, gyermekeink fejlődésének szempontjából, mondta el lapunknak Varga Arabella.

– Elsősorban szülőknek szól az előadás, de mivel idősebb gyerekek is részt vettek rajta, ezért megpróbáltuk hozzájuk is alakítani. Felgyorsult világunkban már mindenhol jelen van a digitális technológia, és ez bizonyos mértékben hasznos a gyerekek fejlődése szempontjából. Viszont nagyon fontos odafigyelni, hogy az életkoruknak megfelelő tartalmaknak legyenek kitéve, a megfelelő mennyiségben, hogy a digitális világ előnyükre váljon és fejlődni tudjanak. Hogy milyen hatással van a gyerekre a digitális világ, az nagyban függ attól, hogy milyen korban találkoznak vele, és milyen tartalmakkal. A 3–4 éves életkor előtt egyáltalán nem kellene vele szembesülniük, mivel ebben az időszakban nincs rá szükségük, inkább a természetes fejlődést kellene erősíteni. A későbbi életkorokban, módjával adagolva, már hasznos lehet, de fontos, hogy kis mennyiségben és csak kiegészítője legyen a mindennapi tevékenységnek – mondta Varga, majd arról is szólt, hogy sajnos a gyerekek sokszor épp azokat a tartalmakat használják szívesen, amik veszélyt jelentenek számukra. A szülők leggyakrabban olyan kérdésekkel keresik meg a szakembert, hogy hogyan tudnának határt szabni a számítógép-használatnak és hogyan tudnák biztonságossá tenni a gyerekek számára a használatát, hangoztatta a pszichológus.

Egy ilyen jellegű előadás során a tudományos elképzeléseket az ember rögtön a saját életével hasonlítja össze, nyilatkozta lapunknak Fazekas Róbert, aki jó maga is háromgyermekes családapa.

– Mindjárt próbáltam beleélni magam, hogy mennyire felelek meg az elhangzottaknak. Persze, a többé-kevésbé a megfelelő válasz erre. Azt gondolom, hogy sokszor nagyzolunk és általános dolgokkal foglalkozunk, viszont egyének szintjére ritkán bontjuk le. Ez abból is ered, hogy nagyon felgyorsult az életvitelünk, de lehet, hogy kicsit a kisebbségi létből és az elvándorlásból is ered. Sokan csak hétvégén vannak itthon, vagy részben szétestek a családok. Viszont igaz, hogy ahol egy biztos családi háttér van és szerető szülők, ott általában a gyerekek is ilyen családot szeretnének. Valahol ennek az előadásnak is ez volt az üzenete – fogalmazott Fazekas.

Az Armida Nőszervezet éves szinten 2–3 ilyen jellegű előadást szervez, mondta el lapunknak Sipos Hajnalka, az esemény szervezője és az Armida tagja. A témákat minden esetben igyekeznek a tagság érdeklődési köréhez igazítani.

– Az Armida Nőszervezet több fiatal taggal bővült, és ők hozták fel összejöveteleinken azt a témát, hogy a virtuális világ hatása gyermekeinkre. Mivel ez több szülőt is érint, ezért úgy gondoltuk, hogy jó lenne, ha egy szakember tartana erről előadást. Annál is inkább, mert a mi közösségünkben is volt olyan probléma, hogy egy gyereknél összefolyt a valós és a virtuális világ. Varga Arabella pszichológus már több alkalommal tartott nekünk előadást, és mindig nagyon családias hangulatban beszélt komoly témákról. Az előadásai interaktívak, így mi is részt veszünk bennük, ezért az információk is jobban megmaradnak bennünk – mondta el Sipos.