Civilizációs betegségnek tartjuk a daganatos megbetegedéseket, noha több ezer éves egyiptomi múmiákon is felfedezték a rákos sejtek burjánzásának nyomait. A modern korral járó életmód azonban bizonyítottan összefüggésbe hozható a megjelenés gyakoriságával. Dr. Tóth Isaszegi Sándor általános orvos, a Topolyai és Kishegyesi Községközi Rákellenes Társaság elnöke elmondta, hogy a modern kori orvoslás álláspontja szerint nemcsak az orvos tehet sokat a rák kialakulásának megelőzésében, hanem mi magunk is. Fontos a kockázati tényezők hatását minimálisra csökkenteni. Egészséges életmóddal, kevesebb stresszel és a függőséget okozó szerek mellőzésével elkerülhetjük, hogy magunk is megbetegedjünk. A szűrővizsgálatokon történő részvétel pedig az elváltozások korai felfedezését segíti, amikor még jók a teljes gyógyulás esélyei.
A világon számos olyan szervezet és intézmény tevékenykedik, amely feladatául tűzte ki a daganatos betegségekről szóló tájékoztatást, a megelőzés és a szűrővizsgálatok fontosságának és nem utolsósorban a már megbetegedettek iránti empátia és segítőkészség nélkülözhetetlenségének hangsúlyozását. Az általa irányított társaság még 1970-ben alakult, és azóta is nagyon aktív. Minden év február 4-én tartják a rák elleni küzdelem világnapját, melynek célja, hogy felhívja a figyelmet a betegségre, valamint a megelőzés és a megfelelő kezelés fontosságára.
Dr. Tóth Isaszegi elmondta, hogy dr. Danica Grujičić, a Szerb Köztársaság egészségügyi minisztere meghívta azon polgári szervezetek képviselőit, melyek célul tűzték ki a rosszindulatú betegségek megelőzésének népszerűsítését, illetve a daganatos betegek életminőségének javítását. A találkozón Szerbia minden részéből 20 egyesület képviselője vett részt. Dr. Danica Grujičić nagy érdeklődést és megértést tanúsított a rákbetegséggel kezelt emberek problémái iránt. Hangsúlyozta az egyesületek szerepét a betegek segítésében, valamint az efféle szervezetek a véleménye szerint a betegségmegelőzési és szűrőprogramok fontos láncszemeinek tekinthetőek. Arról is beszélt a miniszter, hogy a közeljövőben megteszik az első lépéseket azzal a céllal, hogy a daganatos betegek könnyebben, gyorsabban és jobban kezelhetők legyenek. A háziorvosok feladata lesz a jövőben a megelőzés, a rendszeres orvosi ellenőrzés és a betegségek korai felismerése. Olyan megoldásokat is keresnek, melyek nyomán a kezelés alatt álló személyek nem szenvednének el olyan hátrányokat, hogy a betegszabadság idején nem folyósítják a munkabér száz százalékát. A kezelt személy, valamint annak családja számára elérhetővé szeretnék tenni a lelkisegély-szolgáltatást. Az adminisztratív teendőket, a különféle bizonylatok és igazolások beszerzését is leegyszerűsítik. Az egyesületeket pedig szeretnék bevonni az oktatási és más intézményekben esedékes felvilágosító jellegű rendezvények szervezésébe és lebonyolításába.
Dr. Tóth Isaszegi ezúttal is felhívta a figyelmet, hogy a megelőzés, a szűrővizsgálatokon való részvétel, az önvizsgálat is nagyon fontos szerepet játszik a daganatos betegségek kialakulásának megelőzésében. A hölgyeknek egy-két évente részt kellene venniük nőgyógyászati szűrővizsgálaton, valamint a férfiaknak is ajánlott a végbél, a dülmirigy (prosztata) és a herék vizsgálata. A megelőzést szolgálja továbbá az egészséges táplálkozás, a stresszmentes életmód, illetve a függőséget okozó különféle élvezeti szerek mellőzése. Sajnos meglátása szerint még mindig nagyon sok a dohányos, a víz és a levegő is sok esetben szennyezett. Mindez csak növeli a daganatos betegségek kialakulásának esélyét. Sokan elhanyagolják saját egészségüket, nem mennek el szűrővizsgálatokra sem. A környezeti ártalmakat nem tudjuk, vagy csak részben tudjuk csökkenteni.
@sz= n
@Fotó: Nataša Kračunović
@kep= Dr. Tóth Isaszegi Sándor Belgrádban rész vett az egészségügyi miniszter által szervezett találkozón, melynek témája a rák elleni küzdelem volt
Nyitókép: Dr. Tóth Isaszegi Sándor Belgrádban rész vett az egészségügyi miniszter által szervezett találkozón, melynek témája a rák elleni küzdelem volt (Fotó: Nataša Kračunović)