2024. szeptember 11., szerda

Minden segítség jól jön

A topolyai önkormányzat 13 millió dinárral támogatja a gazdákat

Topolya község a mezőgazdaságban tevékenykedők költségtérítésére az idén 13 millió dinárt különített el a költségvetésből.

A napokban mintegy százan írták alá a támogatásról szóló szerződést (Kazinczy Paszterkó Diana felvétele)

A napokban mintegy százan írták alá a támogatásról szóló szerződést (Kazinczy Paszterkó Diana felvétele)

Ezúttal 7 kategóriában írtak ki pályázatokat, és 599 kérvény járt sikerrel a kiírás alkalmával. A növénytermesztőket és az állattenyésztőket a községi mezőgazdasági és vidékfejlesztési alapból támogatja Topolya, és vissza nem térítendő támogatás formájában utalja az eszközöket. Korábban 80-an, néhány nappal ezelőtt pedig valamivel több mint 100-an láthatták el kézjegyükkel a szerződést. Az ünnepélyes aláírás alkalmával Kislinder Gábor községi elnök kiemelte, hogy az ez évi támogatási pályázat kiírásában kiemelten igyekeztek a méhészeket is támogatni, különös tekintettel a korábbi mérgezés utáni nagymértékű méhpusztulásra.

– Elképzeléseink szerint december 20-a előtt szeretnénk kifizetni a most aláírt támogatásokat. Az eszközök rendelkezésre állnak. Még körülbelül 400 szerződést kell majd hitelesítenünk. Február végéig szeretnénk kifizetni a magunkra vállalt részt mindenkinek. Ha minden jól megy, akkor a jövő évre vonatkozóan is hasonló összeget tudunk elkülöníteni – mondta a községi elnök.

A topolyai Kelemenék, Lajos és Anikó, állattenyésztésből élnek. A jószágok gyógykezelésének a költségeire igényelték a támogatást, és mint mondják, az utóbbi időben tapasztalható bizonytalan árviszonyok, illetve piaci feltételek mellett minden támogatás jól jön.

– Sertéseket tartunk már körülbelül 12 éve, 15 anyakocát állítottunk be. Nagyon jól jön számunkra Topolya község támogatása, éves szinten ugyanis 50-60 ezer dináros állatorvosi költséggel kell számolnunk. A támogatás körülbelül a költségeknek a felére futja. A kért dokumentumok begyűjtése pedig egyáltalán nem megterhelő – hallottuk Anikótól, majd férjétől azt is megkérdeztük, hogy mi a helyzet a sertéspiacon.

– Amellett, hogy pang a piac, borzasztóan ingadozik a jószág ára. Sokáig tartotta a 160–200 dinárt, de ez az év nagyon nehéz. Most szeptemberben vártuk volna, hogy jobban fizessen, de még néhány héttel ezelőtt is 130 dinár volt. Aztán most egy hete felugrott 160 dinárra, de pár napra rá ismét leesett 145-re. Nagyon ingadozó. Szerintem az az oka, hogy a nagy vágóhidasok összeülnek, és az ő érdeküknek megfelelően diktálják a tempót, ami nekik megfelel, a kicsikre nincsenek tekintettel. A malac manapság 200 dinárba kerül, és még nem is nagyon kell, mivel az a hír járja, hogy hoznak be külföldről olcsóbban – tudtuk meg Kelemen Lajostól.

A brazíliai Kelemen Péter fejőstehenekkel foglalkozik, korábban sertéseket is nevelt, ma már csak a család szükségletei szerint népesülnek be az ólak.

– Kénytelen vagyok tovább folytatni a gazdálkodást, annak ellenére, hogy már nem vagyok fiatal, 75 évesen nagyon kevés nyugdíjat kapok, ennyiből nem lehet megélni. Teheneket tartok, 9-10 fejőstehénnel foglalkozom, és elsősorban a gyógykezelésükre, szemzésükre adtam be pályázati kérvényt – tudtuk meg Kelemen Pétertől, aki elmondta azt is, hogy mintegy 10 hektárt művel meg, ebből látja el a jószágot, a tejet pedig zombori felvásárlónak adja át a saját gyűjtőhelyéről.

Ezúttal mesterséges megtermékenyítésre, biztosítási költségek megtérítésére, kamattámogatásra, méhcsaládok vásárlására, méhészeti eszközök vásárlására, mesterséges megtermékenyítésre, valamint egyéb állatorvosi költségek megtérítésére és a piaci helypénzek költségeinek a támogatására lehetett pályázni.