2024. július 16., kedd

Az Úr az én őriző pásztorom

Kiemelt érdeklődés övezte a Kiss Antal esperes életrajzi visszaemlékezéseiből íródott könyv bemutatóját Bácskossuthfalván

Bácskossuthfalva széles körben tisztelt református lelkipásztora, a néhai Kiss Antal esperes életrajzi visszaemlékezéséből, leánya, Korsós Tünde tollából íródott Az Úr az én őriző pásztorom című könyv, amelynek bemutatója megtöltötte érdeklődőkkel az Echo Gyermek- és Ifjúsági Központ közösségi termét. A rendezvény szépszámú falubelit vonzott, valamint Kiss Antal Vajdaság számos pontjáról odasereglett tisztelőjét. A könyvbemutató előtt Móricz Árpád lelkész méltatta elődje életét és munkásságát, majd tartott rövid áhítatot.

– Kiss Antalra úgy emlékezhetünk, mint aki a legnehezebb időkben is egyenes gerincű támasza tudott maradni a közösségének, és a jég hátán is megélt ezen a vidéken. Meg nem alkuvóként kimondott bizonyos kulcsszavakat. Mindezt azért tehette meg, mert feltétel nélkül bízott Isten gondviselésében – mondta a lelkész, majd Papp László, a falu tanácselnöke köszöntötte a jelen levő vendégeket és méltatta a kiadványt, melynek köszönhetően mindenki betekintést nyerhet a református esperes életébe, megismerkedhetünk az emberrel, a lelkésszel, a közéleti munkással, a családapával és nagyapával egyaránt.

– Kiss Antal 55 évi szolgálata összeforrt falunk életével, örömével, bánatával és kihívásaival, félelmeivel a magyarságunkért, az annak megmaradásáért vívott harccal. Olyan egyénisége volt településünknek, akinek szava számított a faluban, szerte a Délvidéken-Vajdaságban, az egész Kárpát-medencében, sőt távolabb is. Emberi nagyságát nemcsak mint a reformátusság tanítója tartjuk számon, hanem a magyarság megőrzőjeként, az összetartozás útba igazítójaként is tiszteljük. Példamutatása természetéből fakadó volt, és követendő ma is minden közéleti szerepet vállaló ember számára – mondta Papp László.

Mielőtt Dudás Károly író, publicista, a kiadvány szerkesztője szóra kérte volna a szerzőt, néhány szóban megemlékezett a közelmúltban elhunyt Faragó Árpád közíróról, színészről, akinek református hitűként bácskossuthfalvi gyökerei voltak, és szintén nagy várakozással tekintett a könyv megjelenésére. Dudás ezt követően kiemelte, hogy a politikai élet nemzeti érzelmű szereplőit összefogásra ösztönözte a közösségünk fennmaradása érdekében, és biztosan örömmel venné tudomásul a könyv születésének a körülményeit.

– Tiszta gondolataiért, kíméletlen őszinteségéért felnéztünk a „kisnagy emberre”. Ezzel könyvvel is igyekszünk tiszteletünket kifejezni iránta, és biztosan boldog lenne, ha tudná, hogy a megjelenését több magánszemély és intézmény közreműködésével, együttműködésével valódi összefogás övezte. Köszönetet mondok mindenkinek, aki a könyv megjelentetéséért munkálkodva, avagy a cél érdekében félretette ellentéteit. Korsós Tünde könyve nemcsak a református vallásúakhoz szól, hanem minden istenfélő egyén számára tartogat tanulságot. Küllemében szép könyv, szépirodalmi értéket is képvisel, azonban az olvasók értékítélete a legfontosabb – tette hozzá egyebek mellett Dudás Károly.

A kiadvány szerzője, Korsós Tünde meghatottan vette tudomásul, hogy édesapja élete és munkássága a mai napig ekkora érdeklődést és tiszteletet vált ki.

– A jelenlevők számossága is bizonyítja, hogy szüleim élete és áldozatos munkálkodása, fáradozása nem volt hiábavaló. A könyv alapanyagául a személyes élményeim mellett édesapám jegyzetei és más feljegyzések szolgálnak. Édesanyám mindig is szerette volna, ha édesapám megírja az emlékiratait, ezzel a kiadvánnyal a neki tett ígéretemet is sikerült teljesítenem – mondta, és kitért arra is, hogy a könyv bemutatója napján, február 27-én emlékeztek meg édesapja születésének 105. évfordulójáról. Korsós Tünde emlékeket osztott meg azzal kapcsolatban, hogy édesapját tiszteletteljes barátság kötötte össze Csubela Ferenccel és családjával, mint ahogy Zsáki József is szívesen látogatott el otthonukba.

Az est folyamán a kötet kiadásáért felelős Vajdasági Magyar Művelődési Intézet megbízott igazgatója, Kormányos Katona Gyöngyi olvasott fel a könyvből részleteket, illetve örömének adott hangot, hogy az Emlékezet sorozat keretében megjelent Az Úr az én őriző pásztorom című kötet is a vajdasági magyar közösség egyik kiemelt kordokumentuma lehet.

A rendezvény a bácskossuthfalvi köztemetőben kezdődött a bemutató előtt, Kiss Antal és felesége, Mária sírjának a megkoszorúzásával.

Az estet megtisztelte jelenlétével a Magyar Nemzeti Tanács jelenlegi és korábbi elnöke, Fremond Árpád és Hajnal Jenő, Topolya község polgármestere, Szatmári Adrián és munkatársai, a Szerbiai Református Keresztyén Egyház püspöke, Halász Béla és Orosz Attila bácskai esperes, Tóth József katolikus plébános, Sutus Áron, a VMMSZ elnöke és a Vajdasági Magyar Helytörténeti Egyesület képviselői. Közreműködött a helyi református egyház kórusa, Maruzsenszki András hegedűn és Cérna Viola szavaló.

Nyitókép: Dudás Károly és Korsós Tünde a könyvbemutatón (Kazinczy Paszterkó Diana felvétele)