2024. szeptember 16., hétfő

Szakszerű segítségnyújtásra, ellátásra képezték ki a Vöröskereszt topolyai szervezetének katasztrófavédelmi egységét

Egy évvel ezelőtt szervezett kiképzési akciójukat követően, amelynek során a beszakadt jégről való mentést gyakorolta a Vöröskereszt 2014 januárjában alakult topolyai katasztrófavédelmi egysége, január 30-án ismét a topolyai tópartot választották szakmai továbbképzésük helyszínéül. Ezúttal a 18-as létszámú egység tagjai közül néhány résztvevő vízközelben, baráti összejövetel keretében ismertette a csapattagokkal a 2015. november 13-ától 15-éig Palánkán szervezett azon képzést, melyen a Szerbiai Vöröskereszt katasztrófavédelmi kapacitásai, lehetőségei körvonalazódtak.

A vasárnapi kiképzés vezetője, egység koordinátora, id. Hózsa Attila lapunknak adott nyilatkozatában a hétvégi továbbképzésről és egységük tevékenységéről kifejtette:

– Tizenöten jöttünk össze a tóparton, hogy felelevenítsük és csapattársainknak bemutassuk a közelmúltban Palánkán szervezett képzés tapasztalatait, amelyen a topolyai hattagú képviseleten kívül a helyiek mellett Apatin, Zombor, Mitrovica, Ruma, Pancsova, Kishegyes képviselői is jelen voltak. A László László, Todorović György, Cellik Tamás, Kohl Szebasztián, Čavlović Josip és jómagam alkotta csapat a palánkai összejövetelen a helyszínen, élőben megtapasztalhatta, hogy melyek azok az eszközök és módszerek, amelyeket a szerbiai katasztrófavédelem használl, illetve alkalmaz. Mivel tudunk élni, milyen felszereléseket és segítségnyújtást tudunk kérelmezni, ha veszély- vagy szükséghelyzetben szükség mutatkozik rá. A vasárnapi akciónk során is gyakoroltuk a vízből való mentés folyamatát, a legújabb, uniós szabványoknak megfelelő ágy- és sátor-összeállítást, a betegek vagy sebesültek szállításának lehetséges módjait, a korszerű áramfejlesztő használatát. A gyakorlat vagy kiképzés egy baráti összejövetel keretében zajlott le, hiszen fontosnak tartjuk a csapatépítést. Azért, hogy kapcsolati szálaink erősek maradjanak, bevetéskor és azon kívül is számíthassunk egymásra. 2014 januárjában önkéntes alapon szerveződtünk, akkor, amikor a hótorlaszok miatt kialakult helyzetben 1800 itt rekedt ember ellátását, elhelyezését segítettük. Élelmet osztottunk, segítettük elszállásolásukat. Néhány hónappal később az árvíz sújtotta területekre, elsősorban Krupanjba és Šidre, a Vöröskereszt topolyai szervezetében begyűjtött tartós élelmiszerből és higiéniai eszközökből, vízből álló 74 raklapnyi segély elrendezésében és szállításában vettünk részt. Az elmúlt évben a kanizsai menekülttábort is felkerestük – fejtette ki id. Hózsa Attila, aki egykor felderítőként szerezte meg a segítségnyújtásban is hasznosítható alapismereteit, majd többek között öt évvel ezelőtt egy Mladenovacon, a katasztrófavédelem tárgykörében szervezett továbbképzésen is részt vett.

– A téli kiképzés mellett 2015 nyarán is szerveztünk gyakorlatot a tóparton. Akkor arra fektettük a hangsúlyt, hogy felelevenítsük, a tapasztaltabbak be is mutassák, hogyan kell fuldokló embert kimenteni a vízből, hogyan kell használni mentőmellényt, csónakot. Az utóbbiból miként kell helyesen kiugrani és beszállni – fűzte hozzá a koordinátor.

A Vöröskereszt katasztrófavédelmi egységének 2014 decembere óta – miután a rendkívüli hóhelyzetben is beigazolódott, hogy megfelelő egyenruha nélkül sokkal nehezebb a segélynyújtás, a feladatellátás – uniformisa van, ezenkívül két gépjármű áll rendelkezésére, valamint raktáron van megfelelő elszállásolást biztosító fogadórészek kialakításához 100 ágy és 400 takaró. Arra a kérdésre, hogy a csapatnak mire lenne legnagyobb szüksége a hatékony feladatok elvégzéséhez, Hózsa kiemelte: egy új áramfejlesztőre, ugyanis jelenleg birtokukban egy elavult, 300 kilogrammos gépezet van, amellyel nem eléggé mobilak. Reflektoruk nincsen, pedig pl. tömegbalesetek esetén éjjelente ők igyekeznek biztosítani a világítást. Nagy szükségük lenne továbbá egy korszerű, fűthető, 50 négyzetméteres sátorra is, amivel telente is elláthatnák feladataikat terepi mentéseik során.