A topolyai Mezőgazdasági Iskola tanulói a szakmájukban elengedhetetlen gyakorlati tudás nagy százalékát az iskola tangazdaságában tudják megszerezni, éppen ezért fontos, hogy a gazdaságban folyamatosan fejlesztéseket tudjanak kieszközölni, ezzel is biztosítva, hogy a diákok megismerhessék a korszerű technológiákat, módszereket, berendezéseket. A Tartományi Mezőgazdasági, Vízgazdálkodási és Erdészeti Titkárság által kiírt pályázatok segítségével most több újításra nyílt lehetőség. A fejlesztésekről Fenyvesi Árpád, a tanüzem vezetője számolt be lapunknak.
Fenyvesi elmondta, hogy a tartományi támogatások segítségével most három fontos újítást tudtak elvégezni. Elsősorban sikerült egy új fóliasátor konstrukcióját felállítani. Az épület alapterülete 140 négyzetméter, igen magas, mintegy 5,6 méter magas beltérrel rendelkezik, amelyet kétrétegű fóliával fognak befedni a közeljövőben, ezzel is biztosítva a minél jobb hőszigetelést, hisz a sátorban a fűtés lehetősége is adott. A sátorban a tervek szerint a tangazdaság faiskolájában szükséges csemeték vegetatív szaporítását fogják végezni, másrészt lehetőséget nyújt a dísznövénytermesztés bővítésére. A fémkonstrukciót a kulai SZP Usluga cég szakemberei állították fel.
A támogatás lehetőséget nyújtott továbbá arra is, hogy a tangazdaság mintegy 1,5–2 hektáros faiskoláját öntözőberendezéssel szereljék fel. Az ehhez szükséges alapanyagokat már beszerezték, az elkövetkező két hónapban megtörténik az üzembe helyezése is.
Az újítás harmadik része, egy már meglévő üvegházban egy inkubátorrész kialakítása, ami valójában egy üvegház az üvegházban, amelyben lehetőség van arra, hogy saját mikroklímát alakítsanak ki benne a palántaneveléshez. Ezt már sikerült üzembe helyezni, az első eredmények megszülettek és megfelelnek az elvárásoknak. Ebben az időszakban a tűzdelt palánták nevelésével foglalkoznak a tangazdaság kertészeti részlegében. Hagyományosan paradicsom-, paprika- és uborkapalántákat nevelnek több ezres nagyságrendben, és a munkálatokat kezdve a földkeveréstől figyelemmel kísérik a diákok. Az új inkubátorban tűzdelés után pár hetet töltenek a palánták, amíg kellő mértékben megerősödnek. Jelenleg a fóliasátrakban, üvegházakban termesztett hibridek palántáit nevelik, amelyek kiültetése már többé-kevésbé befejeződött. – Ez az új beruházásunk elősegítette a palánták minőségi és számbeli növelését, nem utolsósorban egy magasabb szintre emelte a gyakorlati oktatás ezen területét. Ezt is a tartomány támogatta, viszont, ha a költségeket nézzük, akkor megállapíthatjuk, hogy a teljes árnak mindössze 15–20 százalékát biztosítottuk ily módon – nyilatkozta Fenyvesi. Az üzemvezető arra is kitért, hogy a tartományi támogatás csupán az alapanyagok beszerzésére vonatkozik, a beszerelés és az üzemeltetés költségeit az iskolának önerőből kell biztosítania.
A tangazdaság a palánták értékesítését is végzi. A zárt rendszerekben történő termesztésre szánt palánták árusítása már befejeződött, az áprilisi-májusi szabadföldi palántázásra szánt növényeket már elültették. Bizonyos termelők évek óta innen vásárolják a palántákat, és az utóbbi években megrendelésre szolgáltatásként is végzik ezt a tevékenységet. Emellett természetesen saját részre is nevelnek palántákat, ezek kiültetése március végén megkezdődött.