2024. november 24., vasárnap

A méhészek most a napraforgóban bíznak

A méhészek szempontjából nem indult rosszul, mégsem igazán jó a mostani év. Elsőnek az olajrepce jelentett komolyabb méhlegelőt. A szorgalmas kis rovarok gyűjtöttek is szépen. Utána az akác következett, amelynek a szezonját a csapadékos, esős időjárás rontotta el. Így aztán utólag derült ki, hogy azok a méhészek, akik a repcemézet teljes egészében kipörgették, azzal a problémával szembesültek, hogy utána nemhogy hordtak volna, de még etetni is kellett a méheket.

Topolya község területén mintegy 5000 hektáron termesztettek idén repcét. A káposztafélék családjába tartozó szántóföldi kultúra kiváló méhlegelőnek bizonyult. Utána azonban sem a hárslegelők, sem az akác nem voltak igazán bőkezűek a méhészekhez ebben az évben. A napraforgó virágzása viszont most kezdődik, ebben bíznak Topolya és Kishegyes község területén a méhészek.

A napraforgót szintén nagy területeken termesztik vidékünkön, és a méhészek most – Mirko Spasojevićnak, a Topolyai Községi Méhészegyesület elnökének elmondása szerint – abban bíznak, hogy a repce után ez a sárga virágú olajnövény is szépen mézel majd.
Spasojević arra is rámutatott, amiről a méhészeken kívül kevesen tudnak, hogy ma már az a helyzet, hogy valóságos harcot kell vívni a méhlegelőkért. Felhívta a figyelmet arra, hogy miközben a méhészek a kaptáraikkal vándorolnak, és amennyiben egyik község területéről a másikra viszik át azokat, akkor külön állatorvosi engedély szükséges. Elmondása szerint Topolyán több állatorvos is rendelkezik azzal a felhatalmazással, hogy az ilyen engedélyeket kiadja. Ez a betegségek megelőzése végett is fontos, ugyanis az elmúlt években volt rá példa, hogy egy súlyos méhbetegséget, az amerikai nyúlós költésrothadást behozták Topolya község területére. Nagyobb katasztrófa ugyan végül nem történt, de az érintett méhész több kaptárát elégetéssel meg kellett semmisíteni annak érdekében, hogy meggátolják a fertőzés továbbterjedését.

A korábbi években a felelőtlen vegyszerhasználat miatt voltak gondok, ugyanis az agráriumban tevékenykedők komoly károkat okoztak így a méhészeknek. A méhészegyesület elnöke arról is beszélt, hogy vidékünk termelői az idén már szerencsére felelősségteljesebben viszonyultak a problémához, így nem észleltek a nem megfelelő vegyszerhasználathoz köthető számottevőbb méhpusztulást. A környező községekben viszont sajnos előfordult ilyen. Spasojević ismételten rámutatott, hogy nagy hangsúlyt kell fektetni az edukációra, illetve a törvényes előírások betartását is hatékony eszközökkel kell biztosítani. Tavaly egy méhész pert indított, mert hatalmas károkat szenvedett egy felelőtlen gazdálkodó miatt. Most várhatóan nagy összegű kártérítést ítél meg neki a bíróság.

A méhészegyesület elnöke elmondta, hogy a topolyai méhészek készülnek az immár tizenhatodik mézvásárra és mézkiállításra, amit ezúttal is szeptemberben rendeznek majd meg a város főterén. A már régóta terjengő hírekkel kapcsolatban, miszerint sok a boltokban és a piacokon a hamis méz, elmondta, hogy valójában nem kell igazán nagy szakértőnek lenni ahhoz, hogy megállapítsuk, a méz vajon valódi-e. A kristályosodás például a valódi méz jellemzője. A repceméz első látásra sertészsírhoz hasonlítható, krémes. A napraforgóméz is sajátságos ízű, kellemesen aromás, aranysárga színű, ízletes, kicsit a napraforgó magjának az ízéhez is hasonlítható, közepesen gyorsan kristályosodó mézfajta.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Tóth Péter felvétele