2024. október 20., vasárnap

Szent György-napi évadnyitó

Harmadízben a topolyai tájházban

Népi tárgyi és szellemi kultúránk hagyatéka, mindenekelőtt a Szent György-napi népszokások idéződnek fel április 26-án, vagyis holnap a topolyai tájházban, a Művelődési Ház szervezésében zajló évadnyitó rendezvény keretében

Az érdeklődők megtekinthetik a már-már feledésbe merülő régi mesterségek bemutatóját, ízlelhetnek hagyományos édes és sós süteményeket, szalonnát süthetnek, nótázhatnak, kedvükre táncra is perdülhetnek a pásztortűz körül, hirdetik a szervezők.   Lapunk megjelenésének idején is még biztatják a vállalkozó szellemű felnőtteket és gyermekeket, ne csupán látogatóként keressék fel a helyszínt a szombati nap folyamán 9 és 16 óra között, a rendezvényen öttagú felnőtt csapatok, valamint egyéni gyermekrésztvevők ügyességi játékokban is bizonyíthatják rátermettségüket, ismereteiket.

– Immár harmadízben szervezzük a Szent György-napi évadnyitó rendezvényünket, amely alapkoncepciója ugyanaz, mint korábban, bár az idén is változtattunk pár dolgon. Szervezetebbé kívántuk tenni a kézművesmesterségek bemutatóját, e programpontunk megvalósítása során ezúttal az Etno Hagyományápoló Kézművesek Körének tagjai vállaltak oroszlánrészt. A versenyszámokon kívül tehát a mesterségbemutatók az idei évben különös hangsúlyt kapnak. A régmúltat idéző könyvkötészeti tevékenységről, annak hagyatékáról együttműködő partnerünk, a Solymosy Könyvesház rövid ismertető előadást, majd bemutatót is tart a helyszínen, ahol maguk is felállítják standjukat. A naphoz kötődő, elsősorban az egykori Topolyán élő Szent Görgy-napi népszokásokról Rind Melitta néprajzkutatót kértük fel, értekezzen a megjelenteknek. Előadásának tartalma a folytatásban a versenyszámok sorába beépített tudáspróbán, a kvízkérdések alkalmával visszaidéződik. Aki figyelemmel kíséri a néprajzkutató rövid ismertetőjét, olyan ismeretekkel gazdagodik, amelyeket a kvízkérdésekre történő válaszadáskor használhat fel. Ezúttal nem a Művelődési Ház szervez nagyanyáink hagyatékából származó receptek felhasználásával készült hagyományos étkekből kiállítást a topolyai tájházban. Egy-egy tányér hagyományos sós és édes sütemény a csapatok számára belépőként szolgál majd a rendezvényre, a folytatásban pedig értékelésre is. Az ún. pásztortánc, kanásztánc bemutatása elnevezésű versenypontunk idején közreműködik majd a topolyai Csörgő citerazenekar. Előzetes felkészülés sem a versenykedvű gyermek, sem a felnőtt látogatóink esetében nem szükséges a rendezvényen való megjelenéskor, megmérettetéskor. A gyermekek különböző ügyességi versenyszámokban bizonyíthatnak, továbbá egy, a mesterségbemutatón saját maguk által készített tárgyukat kell ismertetniük – foglalta össze a rendezvény kapcsán lapunk kérésére a topolyai Művelődési Ház igazgatója, Csípe Tímea.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás