2024. szeptember 26., csütörtök

Sikeres iskolabuszprogram

A gunarasi általános iskolában a diákok harmada veszi igénybe az MNT diákutaztatási programját

A Magyar Nemzeti Tanács iskolabuszprogramjának nagy szerepe van abban, hogy minden évben indulhat tagozat a gunarasi Dózsa György Általános Iskolában, hiszen a program lehetőséget teremt arra, hogy a környező kistelepülések, mint Kavilló, Kispest, Brazília, Njegoševo és a tanyák diákjai mintegy 20 kilométeres körzetből itt kezdjék meg tanulmányaikat. A Topolya községhez tartozó falu iskolájába két irányból reggelenként 61 tanuló érkezik az iskolabusszal.

Azonkívül, hogy a szülők válláról vesznek le egy nagy terhet ezzel a kezdeményezéssel, az utazás alatt a gyerekek fejlesztésében is segítenek a program keretében alkalmazott kísérők. Posztós Mónika, a gunarasi iskolába járó gyerekek utaskísérője elmondta, hogy az utazás során a nevelésre, az autóbuszban való viselkedésre, a közlekedésbiztonságra is figyel, ez főként az óvodás korosztálynál és a kisiskolásoknál fontos.

A Magyar Összefogás lista jelöltjei, Hajnal Jenő listavezető és Náray Éva jelölt tegnap délelőtti gunarasi látogatása során elsősorban a három éve megvalósuló iskolabuszprogram eredményeiről érdeklődtek, továbbá Csikós Hermina iskolaigazgató vezetésével megtekintették a tanintézményben folyó munkát, a könyvtárat, a fejlesztőszobát és a tornatermet is. Jelenleg 150 tanulója van az iskolának, néhány diákkal kevesebb, mint az előző tanévben, de az intézményvezető reményét fejezte ki, hogy ez a tendencia nem folytatódik az elkövetkező években.

– Az iskola jó viszonyt ápol a községgel és az MNT-vel is – hangsúlyozta az igazgató, kiemelve, hogy különféle pályázatokon keresztül jutottak anyagiakhoz, ebből szépen felújították az iskolát, és a Magyar Nemzeti Tanács a továbbképzésekben is segíti őket.

Náray Éva, a Magyar Összefogás lista jelöltje is dicséretesnek ítélte a kis, falusi iskolában folyó munkát.

– Nem úgy állnak hozzá, hogy ez egy kis közösség, amely elmarad és lemarad, hanem kapaszkodnak és akarnak – fogalmazott.

Hajnal Jenő, a Magyar Összefogás listavezetője is a hozzáállás és a törekvés fontosságát emelte ki a látogatása végén.

– Öröm volt látni, hogy egy kis közösség hogyan szervezi meg, hogy az oktatása példaértékű lehet, hogy a környező tanyavilág és kis települések diákjai itt legyenek, ide járjanak, és egy iskola hogyan tud küzdeni azért, hogy elsőtől nyolcadikig legyen elegendő diákja.

Elmondta, a Magyar Nemzeti Tanács  az elmúlt négy évben kiemelt szerepet szánt az iskolabuszprogramnak: a Bánságban Nagykikindán, Törökbecsén, Nagybecskereken és Antalfalván valamilyen formában megvalósul, a Bácskában Szabadkán és környékén, a topolyai községben a gunarasi iskolabuszprogram példaértékűnek mondható, Újvidékre a maradéki gyerekeket szállítják, a verbászi gyerekek Kúlára járnak, valamint a hódsági és a zombori program is létezik.

Hajnal Jenő azt is fontosnak tartotta kiemelni, hogy odaadó pedagógusi munkára van szükség, ezért a következő időszakban nagyobb hangsúlyt szeretnének fordítani a tanárok képzésére, ösztönzésére. Hangsúlyozta, a legfőbb cél az, hogy az itt futkározó gyerekek érezzék, hogy ez az ő szülőföldjük, itt kell keresni a boldogulásunkat. Az MNT az első osztályosok csomagjával szövetséget próbál kötni az iskolával, a szülővel és a diákokkal, hogy érezzék, ha anyanyelvükön tanulnak, akkor mindig áll mögöttük egy ilyen erő, egy ilyen szándék, amely ebben erősítheti és támogathatja őket.