2024. szeptember 18., szerda

A színvonalasabb, gyorsabb, olcsóbb szolgáltatásért

Lezajlott a topolyai Dr. Hadzsy János Egészségház röntgenszolgálatának digitalizációja

A Topolya községi egészségügyi alapellátás viszonylatában a 2014-es év egyik legnagyobb eredményének tekinthető az az elmúlt év decemberében fejeződött információtechnológiai fejlesztés, amely az egészségház röntgenszolgálatának digitalizációs folyamatára vonatkozott. Az egészségház igazgatója, dr. Agyánszki János nyilatkozott a fejlesztés előzményeiről, jellemzőiről.

– Egészségházunk az egészségügyi minisztérium projektumába, amely az egészségügyi alapellátásban alkalmazandó információtechnológia bevezetésére és alkalmazására irányul, a kezdetektől bekapcsolódott. Néhány éve elektronikus kartont állítottunk használatba, intézményünk összes, vagyis a tizennyolc rendelője hálózatba van kötve. Az elmúlt év vége felé a parlament elfogadta az egészségügyi nyilvántartásról szóló törvény módosítását, amely lehetővé teszi, hogy azon intézmények, amelyek erre technikailag fel vannak készülve, beleértve bennünket is, elektronikusan vezethessék nyilvántartásukat. Mi örömmel élünk ezzel a lehetőséggel, hiszen amíg papírformában is kellett vezetni ugyanazt a dokumentációt, amelyet ezentúl elektronikus formában, a munkafolyamat több időt és energiát igényelt. Következő lépésként lezajlott laboratóriumunk digitalizációja.

Ezzel a folyamattal rokonítható a röntgenszolgálatuk digitalizációja is.

– Igen, a laboratóriumihoz hasonló helyzet alakult ki mostanra a röntgenszolgálatunkon. Szolgáltatásunk 2015-től folyamatos lesz. Egyrészt ezen szolgálat esetében is elhagyjuk a papírformátumú beutalókat, eredményeket. Hasonlóan a laboratóriumi szolgáltatáséhoz, a folyamat itt is elektronikus úton fog lezajlani. Nagy előrelépésként jellemezhetjük, hogy a fejlesztés jóvoltából a röntgenszolgálatban készített felvételek képminősége jelentősen javul, sőt technikailag szinte nem is fordulhat elő olyan eset, hogy egy-egy felvételt többször is meg kell ismételni műszaki hiba okán. Az ilyen módon lefolytatott röntgenfelvételekhez sokkal kisebb sugárdózis szükséges, mint a hagyományos úton készítettekhez. A páciens is kisebb sugárdózist kap, valamint az alkalmazott, vagyis az exponálásokat végző technikus is kevésbé van kitéve sugárzásnak. Minőségesebbé, gyorsabbá és olcsóbbá is tettük e fejlesztésnek köszönhetően a röntgenszolgálati szolgáltatásokat.

A röntgenfelvételek összességére vonatkozik ez a fejlesztés?

– Vonatkozik hagyományos röntgenfelvételekre, a tűdőosztály röntgenfelvételeire, a mammográfiás röntgenfelvételekre, és ígéreteket kaptunk, hogy a jövőben kiterjesztődik az ultrahangos felvételekre is. Minden adatot, vagyis a különböző felvételeket az egészségház saját adatbázisában tudja tárolni, onnan bármikor előhívható bármelyik arra felhatalmazott orvosnak, szintnek. Bármelyik munkaállomásról lehetőség adódik az adatelérésre, azzal, hogy kiemelném: nagy hangsúlyt fektetünk az adatvédelemre. Nem fordulhat elő, hogy fel nem hatalmazott személyek hozzáférjenek az adatokhoz.

Mekkora beruházást jelentett ennek a technológiának a kivitelezése, milyen forrásokból sikerült azt megvalósítani?

– A röntgenszolgálat digitalizációja körülbelül ötmillió dinárba került. Ebből egymillió dinárt adományozott a közbeszerzési eljárásban nyertes šabaci Medicom Kft., donáció formájában. A fennmaradt összeg egy részét saját eszközökből már kifizettük, de még nem megoldott, milyen formában történik majd a teljes kifizetés. Folynak bizonyos tárgyalások a topolyai önkormányzattal, ezek függvényében lesz eldöntve, milyen forrásokból történik majd a finanszírozás.

A fejlesztési folyamat a röntgenszolgálat digitalizációjával befejeződött vagy várható folytatás?

– Arra van még lehetőség, hogy ebbe a hálózatba bekapcsoljuk az összes EKG-készülékünket, a spirométereket stb. Továbbá a fejlesztési tervek között szerepel – természetesen anyagi lehetőség függvényében – egészségházunk számára egy DEXA-gép megvétele is – nyilatkozta dr. Agyánszki.