2024. szeptember 18., szerda

Orvoshiány Bácskossuthfalván

Egyetlen általános orvossal decemberben a bácskossuthfalvi rendelőben – Közösségi támogatással enyhíteni lehet az orvoshiányon

A hosszadalmas várakozás mindenki előtt ismeretes, aki igénybe vette az állami egészségügyi ellátást. Bácskossuthfalván a helyzet nemrégiben az átlagosnál is rosszabb volt, ugyanis december során mindössze egy általános orvos rendelt a felnőtt részlegen a több mint ötezer fős településen. Dr. Agyánszki János, a Dr. Hadzsy János Egészségház igazgatója a téma kapcsán elmondta: orvoshiányról nemcsak Bácskossuthfalva, hanem országos szinten kell beszélni.

– Szerbia és ezen belül a topolyai egészségház is orvoshiánnyal küzd. Mivel Bácskossuthfalva is Topolyához tartozik, ezért itt is kevés az orvos. A topolyai egészségház általános osztályának 21 orvosra lenne joga, de már nagyon hosszú ideje csak 16 orvosunk van. Ebből 3 általában évi szabadságon van, így már csak 13-an maradnak, és nekünk őket kell „szétosztanunk” 18 létesítményünkben. Ez egy bonyolult feladat, ami nem mindig biztosít zökkenőmentes orvosi ellátást. Bácskossuthfalván az itt praktizáló 4 orvosból gyakorlatilag 2 maradt. Az történt, hogy december folyamán több általános orvos elment beteg- vagy évi szabadságra, s ez olyan terhet rót a többi orvos és nővér vállára, ami hosszú távon nem viselhető el. Az egy orvosra jutó páciensek száma 40–45-ről felment akár 65-re is, holott a norma 35 lenne – mondta el dr. Agyánszki. Meglátása szerint jogos a betegek felháborodása a kialakult helyzet miatt, ugyanis megnőtt a várakozási idő és a választott orvos rendszere sem működhetett. A helyzet valamelyest rendeződik, amikor a szabadságon lévő orvosok visszatérnek, de hosszútávú megoldás kellene, véli az igazgató, aki ennek az áldatlan állapotnak a káder- és pénzhiányban látja az okát, ami az egész szerbiai egészségügyet sújtja. Úgy gondolja, az állam megkötötte a kezét, és egyedül közösségi összefogással lehet megoldani ezt a helyzetet.

– Ez azt jelenti, hogy az alapítónak (önkormányzat) és a helyi közösségeknek is nagyobb mértékben kell támogatni az egészségügyet, mind pénzben, mind más eszközökben. Csak így tudjuk működőképesebbé tenni és fenntartani a rendszert. Példaként hadd mondjam el, hogy a köztársaságban több tucat olyan egészségház van, amelyeknek zárolták a folyószámláját. Ha nem kapunk segítséget a közösségtől, akkor ránk is ez a sors vár. Ha az egészségügy a fontossági ranglétrán továbbra is az utolsó helyen fog elhelyezkedni, akkor nehéz napok várnak ránk – hangoztatta dr. Agyánszki, majd hozzáfűzte, hogy az egészségügyi törvény lehetővé teszi, hogy akár saját finanszírozásban is felvegyenek orvosokat. Így enyhíteni lehetne az orvoshiányt, viszont ehhez nagyon komoly közösségi támogatás kell.

Seffer Attila, a bácskossuthfalvi helyi közösség tanácsának elnöke a kialakult helyzet kapcsán elmondta, hogy a polgárok őket is megkeresték panaszaikkal.

– A legutóbbi népszámlálási adatok azt mutatják, hogy 5128 fő lakik a faluban. Ha tudjuk, hogy 1600 lakosnak jár egy orvos, akkor 3 orvos járna ennek a közösségnek. December során azonban csak dr. Kerepesre támaszkodhattunk, ami, reméljük, nem fog ismét előfordulni. A helyi közösség idáig is hozzájárult a létesítmény fenntartásához, tavaly pl. támogattuk az egészségház meszelését. A zöldövezet gondozását, a szemételhordást és a hóeltakarítást a helyi közösség és Standard kommunális közvállalat ingyen megoldja az egészségház számára. Sajnos, az egészségügyi dolgozók létszámába direkt módon nem tudunk beleszólni, de bízunk benne, hogy változás fog történni és mi ezt támogatni fogjuk – mondta el Seffer, majd hozzáfűzte: az egészségház mindenféleképp számíthat szorosabb együttműködésre a helyi közösséggel.