2024. szeptember 18., szerda

Veszély az interneten

A gyerekek elleni internetes erőszakkal foglalkozó képzés zajlott Kishegyesen – Szerbiában növekszik a gyerekek ellen irányuló erőszakos cselekedetek száma a virtuális térben

Hétvégén a kishegyesi tűzoltóotthonban kétnapos képzést zajlott Topolya és Kishegyes Községek Szociális Központjának és a Nők Kishegyesi Fórumának közös szervezésében. Az előadásokon a községbeli oktatási intézmények és civil szervezetek képviselői vettek részt, akiket az internet gyerekekre leselkedő veszélyeire készítettek fel.

A programot a tartományi gazdasági, foglalkoztatási és a nemek egyenjogúságával foglalkozó titkárság támogatta, és az újvidéki Deviáns Viselkedést Megelőző Központ szakemberei voltak az előadók.

A témával először Nagy Mélykúti Kiskovács Ildikó, Topolya és Kishegyes Községek Szociális Központjának munkatársa találkozott egy zombori előadás során, s tőle az ötlet, hogy Kishegyes községben is megszervezzék a képzést.

– Évek óta dolgozunk azon, hogy a községbeli intézmények együttműködjenek, ezért úgy gondoltuk, hogy ez a képzés is jó apropó lehet, hogy összehozzuk a három iskolát, a civil szervezeteket, a szociális központot, illetve a rendőrség képviselőit, akik szintén részt vesznek az előadásokon. A program úgy lett összeállítva, hogy a képzés után a tanárok fogják bemutatni iskoláikban, hogy mit jelent a gyerekek bántalmazása a való életben, és mit az interneten. A későbbiek során a gyerekeknek is tartanak előadásokat arról, hogy hogyan tudnak védekezni, illetve a szülőket is felvilágosítják, hogy milyen veszélyeket rejt az internet, illetve mire figyeljenek oda – mondta el Nagy Mélykúti, majd hozzáfűzte, hogy a tanügyi dolgozók és a központ munkatársai számára a képzés akkreditált.

A képzés egyik előadója volt Biljana Kikić Grujić, a Deviáns Viselkedést Megelőző Központnak a gyerekek elleni erőszak megelőzésével foglalkozó koordinátora. A szakember arról számolt be lapunknak, hogy ezt a programot 2012-ben akkreditálták először. A képzés célja, hogy felkészítse a tanügyi dolgozókat a gyerekek elleni és a gyerekek közti internetes erőszak felismerésére, és az arra való reagálásra.

– Az elmúlt néhány év alatt Szerbiában növekvő tendenciát produkált az interneten történő, gyerekek elleni és gyerekek közti erőszakos cselekmények száma. A közelmúltban tartóztattak le olyan személyeket, akik az interneten segítségével környékeztek meg gyerekeket – mondta el Grujić, aki szerint valós veszéllyel kell szembenézni.

A képzés résztvevői a gyerekek elleni internetes erőszak leggyakoribb példáit ismerhették meg, mondta el a szakember. Ilyen például a pedofília, a gyermekpornó, a szervkereskedelem, a szekták és a korosztályon belül történő erőszak. Grujić nagyon lényegesnek tartja, hogy a képzést követően a gyerekeket és a szülőket felkészítik az internetes erőszak elleni védekezésre.