2024. szeptember 16., hétfő

Csak nevében, arculatában nem változik

Rövidesen indul a Topolyai Téli Esték, amely a Múzeumi Estékkel egyező sorozat – Február 2-ától nyolc héten keresztül várják az érdeklődőket

Az eddigi Múzeumi Esték előadássorozatot a 2016-os évadban új név alatt, viszont a megszokott helyszínen és időpontban, továbbra is nyolc egymást követő kedden este, 18 órától a Művelődési Ház kiállítótermében tartják. Az idén is tartalmas előadásokkal, sokoldalú témakörrel és neves előadókkal várják a befogadókat a sorozat szervezői, a topolyai Művelődési Ház és az Arcus Környezetvédő Egyesület, amely páros tizenharmadik éve dolgozik közösen a programsorozat éltetésén.

Fotó: Szabó Anikó

Fotó: Szabó Anikó

Tizenharmadik éve annak is, hogy az előadássorozatnak állandó a helyszíne és az időpontja. Az idei összejövetelek február 2-ától március 22-éig szerveződnek. A közös szervezés kezdeti időszakában természettudományi tematikák kerültek feldolgozásra, valamint történelmi, régészeti és néprajzi előadásokat kísérhettek figyelemmel az érdeklődők, kilencedik éve pedig, hogy az előadások száma nyolcra módosult, és a ,,kínálat” is bővült. A Topolyai Téli Esték keretében ebben a ciklusban is négy előadást az Arcus, négyet a Művelődési Ház szervez.

– Amióta megfogant az önálló topolyai múzeum alapításának gondolata, elsősorban az elmúlt két évben, állandó visszatérő kérdés volt, vajon fusson-e továbbra is népszerű sorozatunk korábbi elnevezésén, mint Múzeumi esték. Kértük közönségünket is, legyenek segítségünkre a névadásban. Születtek ötletek, pl. Művelődési Esték vagy Tudományos Esték, úgy éreztük azonban, egyik beérkezett javaslat sem fedte azt a széles tartalmi skálát, amelyet a sorozat darabjainak tematikája jellemez. Így született a gondolat, hogy a Topolyai Nyár és a Topolyai Téli Varázslat analógiájára, nevezzük át ezt a legalább olyan közkedvelt előadássorozatot, és kapja a Topolyai Téli Esték elnevezést. Mióta önállósult a múzeum, végső idejét éreztük, hogy ez irányban lépjünk – fogalmazott Csípe Tímea, a Művelődési Ház igazgatója, aki arról is beszámolt:

– A rendezvénysorozat nyitóelőadása keretében, amelyet tehát február 2-án, kedden
18 órai kezdettel tartunk a kiállítótermében, Tölgyesi Hédi és Huba lesznek a vendégeink, akik H&H Thaiföldön címmel tartanak képes úti élménybeszámolót.
A következő, február 9-ei előadás keretében, amely az Arcus szervezése, megnyílik A hagyományos legeltetés és a Pannon alföld biológiai sokfélesége című fotókiállítás, melynek anyaga a Tartományi Természetvédelmi Intézet és a Magyar Tudományos Akadémia Ökológiai Kutatóközpontjának a társszervezésével jött létre.
A kiállítást megnyitják és a témáról értekeznek Szabados Klára és Gergely József. A tárlatnak, tárgyi anyagában, szeretnénk topolyai jelleget is adni, egy olyan sarkot kialakítani a február 9-én nyíló, két hétig élő kiállításnak, amely a helyi, legeltetéssel, a juhász, pásztor léttel kapcsolatos kellékeket mutatja be. Tájházunk anyaga szolgáltat ehhez a törekvésünkhöz alapot, de február 2-áig a Művelődési Ház elérhetőségén várjuk, szeretettel fogadjuk a vonatkozó lakossági felajánlásokat is – emelte ki az igazgató.

A folytatásban, mint megtudtuk, február 16-án az esték közkedvelt vendége, Nagy Tibor történész lép közönség elé, akitől ezúttal történelmi előadást hallhat a közönség. Egy héttel később, február 23-án mgr. Hulló István biológus, a Szabadkai Városi Múzeum igazgatója értekezik majd a szitakötők érdekes világáról. Csípe Tímea, Miklós Csongorral, az Arcus alelnökével, a Topolyai Téli Esték programfelelősével egyetemben kiemelte: a rendezvénysorozat márciusi előadásaival kapcsolatban még folynak egyeztetések. Mint az utóbbi szervező kifejtette: az Arcus idei évi programterveire vonatkozóan is érvényes, hogy hazai szakemberek mellett igyekeznek Magyarországról érkező szaktekintélyeket is meghívni, munkásságuk egy szegmensét bemutatni. Március 1-jére és 15-ére tervezett egy-egy, a környezetvédő egyesület szervezésében megvalósuló előadás. Sihelnik József okleveles természetvédelmi mérnök, az Arcus Környezetvédő Egyesület madarász csoportjának vezetője, a sorozat közkedvelt előadója 2016-ban is jelen lesz a vendégek sorában. Csípe Tímea reményének adott hangot, hogy a március 8-ai és a 22-ei előadások keretében olyan szaktekintélyeket sikerül előadóik sorában köszönteni, mint a zentai születésű dr. Raffay Endre művészettörténész, a Pécsi Képzőművészeti Intézet igazgatója és dr. Gerold László irodalom- és színháztörténész, kritikus.