Topolya községben az állami földek bérleti díjának több, mint 90 százalékát sikerült időben megfizettetni. A jó tapasztalatok ellenére félő, hogy az idén mégsem lesz elég érdeklődő ezen földek iránt. Ennek az állam pénzéhsége az oka. Csorba Ottót, Topolya községi tanácsának mezőgazdasággal megbízott tagját az állami földek bérbeadásáról kérdeztük:
– Nemrég kaptuk meg a mezőgazdasági misztériumtól és a községi képviselő-testülettől a jóváhagyást a 2010-es programra. A község területén belül 13 800 hektár művelhető állami föld van, ezt fogjuk az árverésen bérbe adni. Az eddigi szerződések az idén mind lejárnak, ezért az összes föld licitációra kerül. Az árverésekre júniusban fog sor kerülni. A község szociális intézményei és a topolyai Mezőgazdasági Intézet bizonyos mennyiségű földet már kapott használatra. Az új törvény szerint az állattenyésztőknek és az infrastruktúrával rendelkezőknek előbérleti joguk van. Ez azt jelenti, hogy azok a gazdák, akik több mint 15 fejőstehénnel rendelkeznek, tehenenként egy hektárt, az öntözőrendszerrel bíró parcellák bérlői pedig a locsolt földterületet árverésen kívül kapják meg, a kilicitált átlagáron.
– Topolya közégben mekkora arányban sikerült megfizettetni az állami földek bérleti díját?
– A bérleti díjakat novemberig kellett befizetni, és a határidőn belül 90 százalékon felüli volt a megfizettetés. További 8 százalékot a határidő lejárta utáni egy hónapon belül fizettek ki. Mindössze négy-öt szerződést voltunk kénytelenek felbontani, úgyhogy e téren nem panaszkodhatunk. Az állami földek bérbeadásából szép összeg jött a község kasszájába, de ezt a pénzt csak a program által meghatározott dolgokra lehet költeni. Sajnos az igényelt befektetések közül sokat nem hagytak jóvá, így a megmaradt lehetőségek közül azt választottuk, hogy 7 kataszteri község területén községenként 10 millió dinár értékben dűlőutakat aszfaltozunk ki.
– Lesznek-e változások a bérléssel kapcsolatban?
– Az új törvény szerint a föld odaítélése utáni nyolc napon belül a bérlőnek be kell fizetnie az első évi árendát. Ez azt jelenti, hogy akiknek már van érvényes szerződésük és újra szeretnének bérelni állami földet, azoknak az idén két év bérleti díját kell kifizetniük. Attól tartok, hogy emiatt nem lesz akkora érdeklődés a földek iránt, mint amekkora három évvel ezelőtt volt. Ez egy óriási teher a mezőgazdaság számára, és már szóvá tettük a mezőgazdasági minisztériumban, de idáig semmilyen elfogadható magyarázatot nem kaptunk.
– Lehetséges, hogy bizonyos területek emiatt nem találnak bérlőre?
– Nem szeretnék jósolni, de főleg a nagyobb területek bérlői számára ez óriási leterhelés lesz.