2024. július 17., szerda

Majd az EU segít

Az észak- és nyugat-bácskai körzetek községei EU-s támogatással próbálnak új munkahelyeket teremteni

Zoran Krtinić

A topolyai községi képviselő-testület üléstermében került sor az észak- és nyugat-bácskai körzetek polgármestereinek VII. találkozójára. A kerekasztal-beszélgetés témája a II. Regionális Társadalmi és Gazdasági Fejlesztési Program (RDEPR 2) volt. Ez a program tavaly indult és 2012-ben fog lezárulni, célja pedig községeket és regionális fejlesztési ügynökségeket támogatni projektumok kivitelezésében és népszerűsítésében.

A programot a Wyg International bonyolítja le. Zoran Krtinić programkoordinátor a következőket mondta az RDEPR 2-ről:

– Az RDEPR 2 az Európai Unió programja, ugyanis az felismerte annak szükségét, hogy a városok és községek helyben oldják meg a munkanélküliség problémáját. Körbejártuk az országot, és úgy ítéltük meg, hogy a munkanélküliség a legnagyobb probléma, amely mindenhol jelen van. Az önkormányzatokban megvan a készség, hogy új munkahelyeket teremtsenek, s ne hagyják elvándorolni az embereket. Az unió ezzel a programmal támogatást fog biztosítani számukra, és lehetővé teszi, hogy kölcsönösen együttműködve projektumokat dolgozzanak ki. Ezek vonatkozhatnak a kis- és középvállalkozásokra, a mezőgazdaságra, a feldolgozóiparra, de akár a turizmusra is. Ily módon lehetőség fog nyílni új munkahelyek teremtésére, a községek feladata pedig az lesz, hogy minél jobb projektumokkal jelentkezzenek a programra.

Bábi Attila, Topolya község polgármestere a következőképp látja Topolya lehetőségeit az RDEPR 2 kapcsán:

– Az ilyen projektumoknál a nagyobb városok általában el szokták vinni a kalács nagyobbik részét, de ez a találkozó bizonyíték arra, hogy a regionális fejlesztéseknél helye van a kisebb önkormányzatoknak is. Mi két irányba indultunk el a program kapcsán: egyrészt keressük a kapcsolatot potenciális partnerekkel. Szenttamással, Kishegyessel és Kúlával közösen egy olyan projektumon gondolkodunk, amely a helyi mezőgazdasági termelők piaci potenciálját fogja fejleszteni. Elsősorban olyan termelőkre gondolunk, akik már jelen vannak a piacon, de árujukat szeretnék tovább fejleszteni dizájn és marketing szempontjából. Egy kereskedelmi hálózat felállítása is tervben van, a végeredmény pedig egy közép-bácskai brand lenne, vagyis olyan termékek, amelyek a közép-bácskai termék címet viselnék. Másrészt az együttműködés különböző módjait keressük más önkormányzatokkal, hiszen az Európai Unió a fejlesztési pénzek kb. 70 százalékát rurális és regionális fejlesztésekre szánja. Erre kell felkészülnünk, s ezért valószínűleg Szabadkával és a Tisza menti községekkel egy laza fejlesztési hálót fogunk létrehozni, amelybe a helyi fejlesztési ügynökségek és irodák fognak csatlakozni. Rajtuk keresztül fogunk dolgozni a közös projektumokon, de ez még csak távlati terv. Az idei évben az unió 10 millió eurót irányoz elő erre a programra, de ez az összeg minden évben 20–30 százalékkal növekedni fog.