2024. november 23., szombat

Zavartalanul működik a GTC

A májusban történt tiltakozást követően rendeződött az utasszállító vállalat topolyai részlegének helyzete

Május 30-án a GTC közlekedési vállalat topolyai részlegének dolgozói egy órára lezárták a topolyai autóbusz-állomást. Az illetékes minisztérium nem akarta hitelesíteni a cég távolsági járatait, s félő volt, hogy emiatt dolgozók kerülnek az utcára. Ez meglehetősen furcsa hozzáállás volt a minisztérium részéről, de a helyzet azóta rendeződött, és a GTC 48 topolyai munkása megtarthatta állását – tudtuk meg Dávid Andrástól, a vállalat szakszervezeti képviselőjétől és a tiltakozás szervezőjétől. Dávid szerint a kellemetlen helyzetnek csak némi késedelem lett a következménye.

– Május 31-én 14 óra 5 perckor a minisztériumban az illetékes úr aláírta a működésünkhöz szükséges dokumentációt, de ekkor már óriási késésben voltunk, és nem tudtuk leadni a többi állomásnak a járataink listáját. Szerencsére a kialakult helyzetet két nap alatt sikerül megoldanunk, és azóta is rendesen dolgozunk – mondta el a szakszervezet képviselője. Azóta a GTC topolyai részlegének minden korábbi járata üzemel, és mellettük két újat is indítottak – tudtuk meg Dávidtól.

– Visszakaptuk a néhai Topolatrans két járatát, amelyeken a Severtrans járt egy éven keresztül. Az egyik a Bajmok–Belgrád–Bajmok, a másik pedig a Szabadka–Belgrád–Szabadka járat. Azért fogalmaztam úgy, hogy ezek a járatok visszakerültek hozzánk, mert GTC topolyai részlegének dolgozói 95 százalékban a Topolatrans munkásai voltak, és mi ezeket a járatokat magunkénak tartjuk – hangoztatta a szakszervezeti képviselő. Az említett két belgrádi járaton, plusz két újvidéki járaton GTC buszai egy időben indulnak a Severtranséval. Dávid elmondása szerint számukra ez nem jelent gondot.

– Minket nem zavar, ha másik utasszállító vállalatokkal egy időben kell indulnunk. Majd az utasok maguk fogják eldönteni, hogy kivel utaznak. Az elmúlt 20 napban azt tapasztaltuk, hogy az utazók lassan visszaszegődnek hozzánk – tudtuk meg tőle.

A zavartalan utasforgalom mellett a vállalat dolgozóink sorsa is nagyon fontos tényező, s a minisztérium hezitálása mindkettőt veszélyeztette. Dávid szerint a 48 jelenlegi dolgozó állása biztos, és a járatok jövő évi bejegyzésénél már nem kell az ideihez hasonló problémákra számítani. A dolgozók jelenlegi létszámára szükség van a meglévő járatok üzemeltetéséhez, és ha a cég bővíteni tudja a piacát, akkor további munkásokra is szükség lesz – véli a szakszervezeti képviselő. A piac bővítését főképp a külföld irányában képzelik el, Montenegró, Bosznia-Hercegovina az elsődleges cél, de Horvátország és Magyarország is szerepelhet az úti célok között, ha megkapják a szükséges engedélyeket – tudtuk meg Dávidtól.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás