Egy régóta húzódó kérdéses ügy végére került pont, amikor a fellebbviteli bíróság másodfokú végzést hozott a színházterem és a mellette lévő szövetkezeti otthon tulajdonjogi perében. Ifj.Juhász Bálint, a kishegyesi helyi közösség tanácsának elnöke és Csóré Róbert, a tanács tagja egy sajtótájékoztatón számoltak be a megszületett ítéletről. Elöljáróban talán még annyit, hogy ezek az épületek is a privatizáció melléfogásaként kerültek magántulajdonba.
– Végre egy igazán pozitív hírről tudunk beszámolni, a fellebbviteli bíróság megerősítette a gazdasági bíróság első fokú döntését, azaz jogerősen a kishegyesi helyi közösségnek ítélte a színházterem és a szövetkezeti otthon használatát, illetve állami tulajdonba fog visszakerülni ez a két épület – mondta el az ifj. Juhász Bálint, majd arról is beszámolt, hogy ez az ügy éveken át húzódott.
– 2010-ben újítottuk fel a pert, mert pár évig szünetelni kényszerült, ugyanis mások is érintettek voltak benne, és a legfelsőbb bíróságig vitték a saját ügyüket. 2011 augusztusában kaptuk meg a gazdasági bíróság elsőfokú döntését, miszerint a terület 97 százaléka, illetve a főépületek hozzánk kerülnek – hangoztatta a tanácselnök. Meglátása szerint azért is fontos ez a siker, mert apáink és nagyapáink építették ezeket az épületeket, és most újra a közösségé lehet. Ifj. Juhász azt is fontosnak tartotta megemlíteni, hogy pozitív együttműködés volt az eddigi tulajdonossal, az Agri Romagna mezőgazdasági vállalattal, hiszen a Petőfi Sándor Művelődési Egyesület az elmúlt években is használhatta a színháztermet. Ennek ellenére úgy véli, hogy az épületeknek a helyi közösség tulajdonában kell lenni.
– Ezeket az épületeket fel kell újítani és meg kell óvni. Ehhez pályáznunk kell, amihez viszont szükséges, hogy a mi tulajdonunkban legyenek. Emellett azokat a közösség szolgálatába kell állítani – mondta ifj. Juhász, majd hozzáfűzte, hogy a Magyar Nemzeti Tanács segítségével az idei év végéig fel fogják újítani a színpadot.
Amint lezárul a jogi a része a színházterem és a szövetkezeti otthon ügyének, a helyi közösség neki fog kezdeni a tervezésnek és a felújításnak, mert ezeknek az épületeknek a közösséget kell szolgálniuk – ezt már Csóré Róbert mondta el a tulajdonjogi vita rendeződése kapcsán. Meglátása szerint nemcsak az épületeknek jut fontos, közösségformáló szerep a jövőben, hanem az előtte lévő térnek is. Terveik szerint a projektumba másokat is be fognak vonni.
– Meg kell találnunk a megfelelő tartalmakat, ha szükséges, akkor civil szervezetek munkáját segítve, és ha mód lesz rá, akkor magánvállalkozóknak kiadva szövetkezeti otthon termeit, munkahelyeket teremtve ezzel – hangoztatta Csóré.