2024. július 17., szerda

Együttműködés lehet a megoldás

Kismértékű lopások mellett az idén illegális terménybetakarítás is történt Kishegyes községben – A lopások mellett kárt okoznak a nomád juhászok és a tarlóégetés is – Bácsi Gábor a határ biz
Idáig zsákkal jártak a tolvajok, most már kombájnnal

Végéhez közeledik a mezőgazdasági év, a földművesek az összes termést betakarították a határból, már csak az őszi szántással foglalatoskodnak azok, akik idáig nem végezték el. Bácsi Gábor, a kishegyesi önkormányzat mezőgazdasági osztályának vezetője elmondta lapunak, hogy az őszi vetés időben a földbe került, köszönhetően egyrészt az aszálynak, másrészt pedig az emberek belátták, az őszi vetéseket kevésbé sújtja a szárazság. Idén az aszály nagyon megviselte a terméseket Kishegyes községben, emellett a gazdáknak a tolvajokkal is meg kellett küzdeniük. Kisebb-nagyobb lopások idáig is voltak, de ebben az évben felütötték megjelentek a kombájnos tolvajok, akik az éj leple alatt nagyobb parcelláról takarították be más termését. Bácsi úgy látja, hogy a határ biztonságáért felelős mezőőrök és a mezőgazdasági termelők közti együttműködés lehet gyógyír erre a bajra.

Bácsi Gábor

– Ezen az őszön is előfordultak lopások, és volt egy olyan eset is, amilyenre nálunk még nem volt példa. Idáig kerékpáron vagy lovaskocsival loptak kisebb mennyiségű kukoricát, de ezeket a mezőőrök elég jól visszaszorították, köszönve annak, hogy komolyan vették a feladatukat, és a termelőkkel is elég jó az együttműködés. A határjáró emberek jelzik, ha valamit észrevesznek, így a mezőőrök tetten tudják érni az elkövetőket, aminek nagyon-nagy visszatartó ereje van. Viszont idén megjelentek az elkövetők, akik éjjel, kombájnokkal elég nagy területen letörték a kukoricát. Szerencsére a rendőrség elfogta őket, reméljük, hogy ez visszatartja a hasonló szándékú embereket a községtől – mondta el Bácsi, majd hozzáfűzte, hogy nagyon sokat jelent a határban a mezőőrök jelenléte, valamint az, hogy együtt tudnak működni a termelőkkel. Meglátása szerint ezt az együttműködést tovább kell fejleszteni, mert csak ez által lehet igazán hatékonyan védekezni a lopások ellen.
A terménylopás mellett a falopás is elég gyakori jelenség a községben. A mezőgazdasági osztály vezetője szerint itt is a polgárok és a mezőőrök közti szorosabb együttműködés lehet a megoldás.
– Nagyon kevés fa és szélvédő sáv van a határban. Ezeket mindenféleképp meg kell őrizni, sőt, újakat kellene telepíteni, nem pedig kivágni. Tudjuk, hogy sokan nagyon nehéz anyagi helyzetben vannak és nem tudtak tüzelőt biztosítani a télre, de mégsem lehet a falopás és környezetrongálás a megoldás. A mezőőrök ezt próbálják meggátolni, és azt gondolom, hogy e téren is sikeresen tudnak tevékenykedni – mondta el Bácsi, majd arról is beszámolt, hogy problémát okoznak a nomád juhászok is.
– A mezőőrök állandó készenlétben vannak és tartják a kapcsolatot a környező községek mezőőreivel. Egymást értesítik arról, hogy merre haladnak a nomád juhászok, és nem hagyják, hogy valahol megálljanak. Sajnos, menet közben is nagy kárt tesznek, de egyelőre nem tudunk jobb megoldást – hangoztatta Bácsi.
A tarlóégetés nem lopás, de légszennyezést okoz és a termőföldet is károsítja. Ennek megakadályozása is a mezőőrök feladata és a mezőgazdasági osztály vezetője szerint az utóbbi években ezt a jelenséget is sikerült visszaszorítani. Elmondása szerint a tarlóégetés nemcsak káros, hanem értelmetlen is.
– A föld élő közeg, ahol rengeteg mikroorganizmus él, és az égetéssel ezeket is elpusztítjuk. Ha csak a szemet visszük el, a növény többi részét visszaszántjuk, akkor jelentős mértékben pótoljuk azt a tápanyagot, amit felhasznált – mondta Bácsi.