2024. október 19., szombat

Kortárs erőszak és digitális biztonság

A kortárs erőszakról és a digitális biztonságról hallhattak interaktív előadást a topolyai Mezőgazdasági Iskola és Diákotthon második és harmadik osztályos tanulói és a szülők Igor Jurić, a Tijana Jurić Alapítvány alapítója, az Eltűnt és Bántalmazott Gyermekek Központjának elnöke és munkatársai közreműködésével. Az előadás során több olyan filmet is levetítettek, amelyben maguk a gyermekáldozatok meséltek személyes tapasztalataikról, valamint a témához kapcsolódó kérdéskört is érintettünk – nyilatkozott lapunknak Igor Jurić, aki azt is elmondta, hogy a projektet a Tartományi Oktatási, Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi – Nemzeti Közösségi Titkárság támogatta.

Mely korosztályban a leggyakoribb a kortárs erőszak?

– Nehéz megállapítani, hogy melyikben a leggyakoribb. Általában az általános iskola felső osztályaiba kerülve kezdődnek az úgynevezett komolyabb problémák, leggyakrabban az ötödik, a hatodik és a hetedik osztályos gyermekek szülei keresnek fel minket, de voltak olyan esetek is, amikor a fiatalabb gyerekek szülei kérték segítségünket. Fontos megemlíteni, hogy gyakran a szülők sincsenek tisztában azzal, hogy pontosan mi is a kortárs erőszak. Sajnos ez egy általános és mindenkit érintő, nagy probléma. Ezért szervezetünk hamarosan elindítja a Kapcsolódj be! – Uključi se! elnevezésű projektjét, melyet – reményeim szerint – az állam is támogat majd. Hamarosan előterjesztjük az ötletet. Úgy gondolom, hogy a Ribnikarban történtek után itt az ideje annak, hogy konkrét lépeseket tegyünk!

Milyen formái vannak leggyakrabban a kortárs erőszaknak?

– Manapság a legelterjedtebb a digitális erőszak, ez már szinte teljesen általánossá vált. Sajnos a gyerekek csintalanságból gyakran tesznek olyat, amelynek következményeként ők maguk is áldozattá válhatnak. Emellett a fizikai erőszak is jelen van az iskolákban. Úgy gondoljuk, ha a családban elhanyagolják a gyermek szükségleteit, akkor az erőszakos viselkedés által – amit az iskolában produkálnak – hívják fel magukra a figyelmet. Véleményem szerint ez inkább egyfajta segélykiáltás.

Milyen szerepük van a kortárs erőszak megelőzésében a szülőknek?

– A szülők szerepe az, hogy beszélgessenek gyermekeikkel, sok időt töltsenek velük. A tapasztalataim alapján, sok szülő még csak fél órát sem tölt a gyerekével. Ha figyelembe vesszük azt, hogy vannak olyan családok, amelyekben maguk a szülők a bántalmazók, akkor nem beszélhetünk ilyen szerepről. Azok a szülők, akik tisztában vannak azzal, hogy önerőből nem tudnak segíteni gyerekükön, vagy látják, hogy negatív irányba változott a viselkedésük: például sokszor agresszív vagy bántalmazó, akkor fontos, hogy szakemberek, pszichológus, pedagógus, vagy szervezetek segítségét kérjék. Szervezetünkben minden alkalommal segítő jobbot nyújtunk a bennünket felkeresőknek. A felnőttek első feladata az, hogy leüljenek gyermekükkel beszélgetni. Természetesen egy fiatal nem nyílik meg rögtön, el kell nyerni a bizalmát, akár többszöri beszélgetés által. A szülőnek ilyenkor is határozottnak és tudatosnak kell lenni. Topolyán is fel szeretnénk hívni úgy a szülők, mind a gyerekek figyelmét a kortárs erőszak veszélyeire. Fel akarjuk venni a közvetlen kapcsolatot azokkal a gyerekekkel és szüleikkel, akiknek segítségre van szükségük. Közben szeretnénk felfedni tehetségüket, ugyanis hiszem, hogy csak ezen az úton válhatnak jobbá a gyerekek.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Aktívan részt vettek az előadásban a diákok és a szülők is (Nagy Ágota felvétele)