2024. december 22., vasárnap

Bejáródik lassan az eAgrar

A topolyai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alap pályázatairól

Sokan még mindig nehezen igazodnak el az úgynevezett eAgrar rendszerben, illetve segítségre szorulnak, ha tudni szeretnék, hogy mikor, mire, hogyan lehet és hogyan kell pályázni. Slingár Irén topolyai falugazdász elmondta, milyen problémákkal fordulnak hozzá leginkább a termelők.

– Mostanra a minisztérium által folyósított támogatásokat többnyire igényelték. Akik valamilyen problémával küzdöttek, és valamilyen okból nem kapták meg a területalapú támogatást, azok esetében is sikerült megoldani a gondokat, pótolni a hiányosságokat. A minisztériumban dolgozókkal is jók a tapasztalatok, segítőkész viszonyulást tapasztalunk. Szinte minden esetben letisztáztuk a felmerülő problémákat. Becslésem szerint a környezetünkben bejegyzett családi gazdaságok esetében elmondható, hogy az embereknek mintegy 95 százaléka a területalapú támogatást már megkapta. A másik támogatás, amely még mindig aktuális, és még lehet igényelni, az a gázolaj, tehát a dízel üzemanyag 50 dináros visszatérítés literenként. Ahogy vásárolják az üzemanyagot az emberek, úgy bocsáthatják rendelkezésünkre a kérelmeket, ugyanis többször lehet átadni. Ez az oka annak, hogy ezzel is gyakran jönnek el hozzánk, s ezt az év végéig csináljuk. Aktuális a támogatás, mivel most végzik az őszi munkálatokat a gazdálkodók, szántanak, előkészítik a magágyat, vetnek, s az ilyenkor elhasznált üzemanyag után is még visszaigényelhetik az adó egy részét. Hektáronként 100 liternyi elhasznált üzemanyag esetében hagyják jóvá a visszatérítést – ismertette a falugazdász.

OKTÓBER 28-ÁIG LEHET PÁLYÁZNI

Topolyán a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alapon keresztül támogatja az önkormányzat a mezőgazdasági termelőinket. Az idén 14 millió dinárt irányoztak elő erre a célra. A pályázat még nyitott. Slingár Irén elismerően szólt az önkormányzat viszonyulásáról, hiszen a lehetőségeikhez mérten minden évben támogatják a mezőgazdasági termelőket, kiemelt ágazatként tekintenek az agráriumra. A piaci asztalok bérlésére, a jószágtartóknak az állatok kezeltetésére, az állatorvosi költségek társfinanszírozására, a mesterséges megtermékenyítés költségeinek megtérítésére lehet támogatást igényelni. Szintén vissza nem térítendő eszközöket igényelhetnek a méhészek, illetve a biztosítási költségek társfinanszírozására is lehet eszközöket igényelni. Ez utóbbi célja az is, hogy minél többen kössenek biztosítást. Nem ritka, hogy a kistermelők hitelt vesznek fel, hiszen meg kell vásárolniuk az újratermelési anyagokat. Sokan a munkagépeket is csak úgy vásárolhatják meg, ha kölcsönt vesznek fel. Abban segítik az alapon keresztül a sikeres pályázókat, hogy kamattámogatást folyósítanak a számukra. A lehetőségek korlátozottak, nem nagy összegek ezek, de sok kicsi sokra megy. Ilyen helyzetben minden támogatás jól jön a termelőknek. Egy személy két pályázat esetében adhat át támogatást, például pályázhat valaki a hitelek kamattámogatására és az állatorvosi költségek vagy a piaci asztalok bérlésének társfinanszírozására. Az a tapasztalat, hogy sokan élnek ezzel a lehetőséggel Topolyán. Az alap pályázatairól informálódhatnak az érintettek a falugazdászoknál, illetve a község honlapján is elérhetők a részletek, a szükséges űrlapok is letölthetők. A termelők megsegítését célzó pályázatok október 28-áig nyitottak.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Slingár Irén falugazdász az irodájában fogadja a termelőket (Tóth Péter felvétele)