Az Ady Endre Művelődési Központ szárnyai alatt működő Tarka Virág kézimunkacsoport tagjai befejezték a budapesti Nemzeti Színház új díszfüggönye rájuk eső részének hímzését. Kustán Melinda győri textiltervező iparművész tervei szerint mind mintázatában, mind technikai megvalósításában a trianoni békediktátummal elcsatolt részek összetartozását kell jelképezni a függönynek, amelyre 12 különböző méretű életfát álmodott meg, és a honfoglaláskori motívumoktól a reneszánsz fonalas díszítményeken át a Kárpát-medence 60 tájegységének mintakincse szerepel majd rajta. Az enyhén kékes, középbordó árnyalatú anyagot egy Bécs melletti üzemben úgy szőtték, hogy a speciális színházi elvárásoknak megfeleljen, a lángállóságra és a füstgázterjedésre is odafigyelve. A munkát a Kárpát-medence területéről több mint 60 hímző asszony kezdte meg, és egyenként 60 × 80 centiméteres területet hímeznek ki. Vajdaságból tízen veszik ki a részüket a munkából. Bácskossuthfalván Juhász Anna és Kasza Szilvia után – nyáron befejezték a hímzés rájuk eső részét – Seffer Katalin és Torok Márta vállalkozott a feladatra – tudtuk meg Tímár Gabriellától, az Ady Endre MK elnök asszonyától.
![Tűzbiztos, fémszállal beszőtt bársonyba nem könnyű az öltögetés. Seffer Katalin mutatja a befejezett munkát (Magánarchívum) Tűzbiztos, fémszállal beszőtt bársonyba nem könnyű az öltögetés. Seffer Katalin mutatja a befejezett munkát (Magánarchívum)](/Aktualis/260609/image-thumb__260609__msz-article-nocrop/v11%20fuggony2.jpg)
Tűzbiztos, fémszállal beszőtt bársonyba nem könnyű az öltögetés. Seffer Katalin mutatja a befejezett munkát (Magánarchívum)
– Budapesten június 4-én, a nemzeti összetartozás napján ismerkedtünk meg részletesen a függöny elkészítésének tervével, egy kerekasztal-beszélgetést tartottak a színház dolgozóinak, a textiltervező és a hímzők részvételével. Falunkba négy különböző tekercs anyag érkezett, és amikor asszonyaink elkészültek a munkával, akkor az anyagok továbbutaztak. A Szegedi Szabadtéri Színház képes összevarrni a függönyszeleteket, és ez várhatóan még az idén sikerül – tette hozzá Tímár Gabriella.
Bán Andrea, a törökszentmiklósi Kézműves Örökség Egyesület elnök asszonya kereste meg a bácskossuthfalvi szervezetet a függöny hímzésének lehetőségével. Ehhez persze nem volt elég az évek óta ápolt barátság és szoros együttműködés, az is kellett, hogy a Tarka Virág kézimunkázói kvalitásukban is megértek a feladatra. Ezt több munkájukkal, hímzéspályázaton elért eredményeikkel is bizonyították.
Tímár Gabriella arról is szólt, hogy az Ady Endre MK az idén ünnepeli megalakulásának 65. évfordulóját.
– Szeptemberben szeretnénk nagyobb rendezvénnyel megünnepelni az évforulót, amelybe szakcsoportjaink mellett bevonunk más szervezeteket is. Addig is igyekszünk színvonalas és szerteágazó programokat, rendezvényeket szervezni. Tervezzük a múlt évben megkezdett és nagysikerű bútorfestő tanfolyamunk folytatását. Mindenekelőtt viszont készülünk a márciusban hagyományos Tavaszi zsongás elnevezésű kézműves kézimunka-kiállításunkra. Az idén készítjük a katolikus templomnak szánt hímzéskollekciónkat. Tavaly adtuk át a református egyháznak szánt kézimunkáinkat, és ennek jegyében tervezzük a katolikus templomot is feldíszíteni. A vajdasági fehérhímzéssel, bácskossuthfalvi vonatkozású motívumokkal elképzelt projektet a május közepére tervezett kézművestáborunkban indítjuk el – tudtuk meg Tímár Gabriellától.
![Magyar ember Magyar Szót érdemel](/static/img/pecset.png)
Nyitókép: Torok Márta, a Tarka Virág csoportvezetője a díszfügönnyel (Magánarchívum)