2024. szeptember 13., péntek

Ki nekünk Arany János?

Az R500 kiállítás hatodik kísérő rendezvényére október 19-én került sor Topolya Község Múzeumában, Ki nekünk Arany János? címmel.

Dr. Reisinger János előadás keretében mutatta be azonos című könyvét, amely az idei 200 éves Arany-évfordulóra készült, és az Oltalom Alapítvány, valamint a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet gondozásában jelent meg. A kötet történeteket tartalmaz Arany János életéből, és mivel hatvanhat évet élt, hatvanhat történet ismerteti meg őt az olvasóval. Dr. Reisinger elárulta, hogy mintegy csempészáruként, a történetek közé becsempészett jó néhány verset is. A kötet az egyszerűség és érthetőség jegyében készült. A szerző úgy fogalmazott, hogy az óvodásoktól kezdve a kilencvenes éveikben járókig mindenki megértheti.

Az előadásból, mint ahogyan a könyvből is, számos dolog kiderült, amit eddig a hallgatóság jó része talán nem is tudott Aranyról. Amellett, hogy költő, irodalomtörténész, néprajzkutató is volt, hangszereken játszott, dalokat írt, gazdálkodásból egészítette ki mindenkori járandóságát. Balladái mellett kevésbé ismertek rövid, négysoros versei, melyek elgondolkodtatóak, mély tartalommal bírnak, és mindenképp könnyebben megérthetőek, mint az a mondanivaló, ami a balladák soraiban rejtőzik. Ugyanakkor mind balladáiban, mind verseiben mély tartalom van.

Az előadás, mint a kötet is, Arany János sokoldalúságát tárta elénk, és egy kicsit talán arra sarkallta az aktuális hallgatóságot, hogy lépjen túl a Toldin vagy A walesi bárdokon, melyek általános iskolai tanulmányaink kötelező állomásai voltak, és ismerje meg jobban egy nagy magyar költő életművét.