2024. július 28., vasárnap

Munkacsoport alakult a palliatív ellátás fejlesztésére

Az országban elsőként Törökbecsén alakult meg egy, a palliatív ellátással foglalkozó munkacsoport. A szakemberek az önkormányzat egészségügyi tanácsának keretében foglalkoznak majd a terminális állapotú betegek fájdalmának és egyéb tüneteinek enyhítésére irányuló támogató kezelések feltételeinek a megteremtésével.

Saša Šućurović polgármester szerint az egészségügyi ellátásnak ezen a területén sok a teendő, éppen ezért tartja fontosnak azt, hogy az egészségügyi minisztériumnak és az Európai Uniónak A palliatív ellátás fejlesztése Szerbiában elnevezésű projektumában épp Törökbecsén alakult meg az első ezzel foglalkozó munkacsoport.

Dr. Nataša Milićević, a projektum szerbiai koordinátora szerint a palliatív ellátás az egészségügyi támogatás mellett szociális gondozást és pszichológiai segítséget is jelent. Mint elmondta: egy igen hosszú folyamatról van szó, hiszen még Nagy-Britanniában sem jutnak el minden rászorulóhoz, pedig ott hat évtizedes múltja van ennek a szolgáltatásnak.

Julia Downing projektumvezető, a palliatív ellátás professzora beszélt arról, milyen célkitűzései vannak a projektum szerbiai megvalósításának, és mit is jelent ez a szolgáltatás.

A palliatív ellátás a végstádiumban lévő betegek ellátását jelenti: azoknak kell a fájdalmát és a szenvedéseit enyhítenünk, akiket nem lehet már meggyógyítani, nekik kell méltóságteljes életkörülményeket biztosítani, róluk és a családjukról kell emberségesen gondoskodni.

– Mivel Nagybecskereken létezik pallíatív ellátási egység, mi a közép-bánáti körzet keretében szeretnénk egy koordinációs munkacsoportot alakítani. Ők segítenének a rászorulóknak abban, hogy akár a kórházban, akár odahaza élhessenek a palliatív ellátás lehetőségével – mondta el Downing.

Anđelka Korovljev, a törökbecsei egészségház igazgatója úgy véli, hogy mivel eddig ennek a problémának nem szentelt a társadalom kellő figyelmet, a lakosság tájékoztatása lesz az elsődleges feladatuk. Az igazgatónő szerint első ízben foglalkoznak egy ilyen komoly problémával valóban professzionális hozzáállással.

A palliatív ellátás (terminális palliatív medicina) fogalmát egyébként 2002-ben a WHO így definiálta: a palliatív ellátás olyan megközelítés, amely az életet megrövidítő betegség kísérő problémáitól szenvedő páciens és családja életminőségét javítja azáltal, hogy megelőzi és csillapítja a szenvedést a fájdalom, a fizikai, pszichoszociális és spirituális problémák meghatározásával, kifogástalan értékelésével és kezelésével.