A törökbecsei Roma Egyesület 1999-ben kezdte meg működését, de hivatalosan egy évvel később lett bejegyzett társaság. Ebben az évben, azaz másfél évtizeddel ezelőtt Törökbecsén megnyílt Vajdaság első roma óvodája is, majd az egyesület a nők jogait is felkarolta. Megalakulása óta 50 projektumot valósított meg, jelenleg három alkalmazottal és négy szerződött tanácsadóval működik, de munkájukat időnként pszichológusok is segítik.
A Roma Egyesület jogi tanácsokkal vagy pszichológiai támogatással segíti a bántalmazott nőket. Ezt a célt szolgálja a 2007 óta magyar, román, cigány és szerb nyelven működő SOS telefon is. A vajdasági SOS hálózat, amelynek része a törökbecsei is, 24 órában ingyenesen hívható a 0800-10-10-10-es számon, ahol ingyenes jogi tanácsot lehet kérni, de a szolgálat munkatársai vállalják a nők bírósági képviseletét is. Tavaly az SOS telefon 362 vajdasági nőnek nyújtott érzelmi és pszichológiai támogatást, ebből 69 eset volt törökbecsei.
– A legfontosabbnak azt tartom, hogy terepi műhelymunkákat is végzünk, amelyeken a nők jogaival, az erőszak megelőzésével, a korai házasságok problémájával foglalkozunk. Harcolunk a romák körében elterjedt korai házasságkötés ellen. Fel kell ismerni, hogy egy lánygyermeknek vannak jogai, el kell végeznie az iskolát, be kell kerülnie a rendszerbe, gondoskodni kell róla. Egyszerűen alkalmazni kell bizonyos alapvető törvényeket, és ha a gyermek kimarad az iskolából, az oktatási és a szociális intézmény is reagáljon erre. Számunkra nagyon fontos, hogy a kislányok kijárják az iskolát. Törökbecsén egyetlen roma lány sem jár középiskolába, hiszen legtöbbjüket 12-13 éves korukban eladják. Mi ezen szeretnénk változtatni, habár jól tudjuk, hogy ezzel összetűzésbe kerülünk a saját közösségünkkel – mondta el Danica Jovanović, a szervezet koordinátora.
A törökbecsei önkormányzat egyébként épp a napokban vásárolt 230 ezer dinárért tankönyveket a szegény sorsú roma diákok részére. A támogatás révén több mint hetven általános iskolás roma gyerek vehetett át tankönyveket.