Az újvidéki politikai ellenzék köré tömörülők egy csoportja kedden délelőtt tiltakozó megmozdulást szervezett a városi képviselő-testület épülete előtt. Ismételten az Újvidék a vízen elnevezés alatt emlegetett elképzelés megvalósítása ellen emelték fel a hangjukat.
Az ülés egyik napirendi pontja a szóban forgó projekttervezet, azaz a folyamőrség kaszárnyája és a Horgász-sziget mentén található, elsődlegesen védőtöltésként kiépített terület általános átrendezési tervére vonatkozó javaslat elfogadása volt. A testület épületének bejáratában a tiltakozók és a biztonsági őrök dulakodni kezdtek, ellehetetlenítve a belépést. A tiltakozók rátámadtak Milorad Mirčićre, a Szerb Radikális Párt képviselőjére, egy ideig nem engedték be az épületbe Slobodan Tasićot, a Szerb Királyság Megújhodási Mozgalom képviselőjét, és másokat sem.
Az összetűzés mindössze húsz perccel az után kezdődött, miután Radivoje Jovović és Mladen Cvijetić, az Együtt (Zajedno) ellenzéki párt tagjai megtagadták az ülésen való részvételt, annak ellenére, hogy már korábban benyújtották az erre vonatkozó kérvényüket. – Az épület előtt összegyűlt aktivisták végül több mint három órányi tiltakozást követően szétszéledtek. Időközben azonban a városi képviselők megszavazták az úgynevezett Újvidék a vízen tervezetet, az elképzelés megvalósítását 46 képviselő támogatta, 5-en ellenezték, míg 2 városatya nem adta le voksát ezzel kapcsolatban.
Milan Đurić polgármester a történtek utáni sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy az összegyűlt aktivistáknak és polgároknak joguk van tiltakozni. Viszont az ellenzéki aktivisták azon állításaira reagálva, amelyek szerint megvonták tőlük az ülésen való felszólalás lehetőséget, a polgármester kijelentette, hogy létezik egy bejáródott eljárás, amely ezt lehetővé teszi. Hozzátette, hogy a képviselő-testület elnök asszonya hozza meg az erre vonatkozó döntést, ebben az esetben azonban nem érkezett hozzá ilyen kérvény. Radivoje Jovović, az Együtt városi szervezetének társelnöke a Beta hírügynökségnek nyilatkozva elmondta, hogy a városi képviselő-testület képviselői a szavazást az intézményes eljárások megkerülésével hajtották végre, majd hangsúlyozta, hogy a tervezet megszavazása ellenére is folytatni fogják a küzdelmüket.
Az ellenzék szerint az Újvidék a vízen projekt megvalósításával, azaz a védtöltésnek a Dunába, mélyebbre történő elmozdításával veszélybe kerül a polgárok biztonsága. Szerintük mindez annak érdekében történik, hogy a hatalomhoz legközelebb álló, építkezési mamutvállalat hatalmas anyagi haszonhoz juthasson.
Nyitókép: 021.rs