Szeptember elsejétől új menetrend lép érvénybe a városi Közlekedési Közvállalatban, ez azt jelenti, hogy – mint ahogy azt tegnapi számunkban már közöltük – a buszok gyakrabban indulnak majd a végállomásokról, mint most. Az új menetrendről tegnap Duško Savić, a közvállalat igazgatóhelyettese tájékoztatta a nyilvánosságot.
Elhangzott, hogy az idén ősszel – a tavalyi 204 helyett – 207 busz közlekedik majd Újvidéken és a peremvárosi vonalakon, szombaton 116, vasárnap és ünnepnapokon pedig 112. Ez – a tavalyihoz viszonyítva – napi 110 indulással jelent többet. Az ésszerűsítésnek köszönhetően két buszt átirányíthattak a peremvárosi járatokról a városi vonalakra, tehát a városban gyakorlatilag öttel több busz (egy-egy az 1-es, az 5-ös, a 7-es, a 8-as és a 12-es vonalakon) szállítja majd az utasokat, mint tavaly, és tulajdonképpen nincs csúcsforgalmi időszak, a buszok a meghatározott időnként közlekednek. Gépparkjukat pillanatnyilag 241 autóbusz alkotja, pótalkatrészekből tehát nincs hiány, szakképzett káderekből (sofőrökből és buszkarbantartó technikusokból) is van elég. Az elmúlt két év tevékenységeinek köszönhetően a buszok átlagos korát sikerült lecsökkenteniük, a kocsiszekrény felszerelésének (sok régi autóbuszalvázra új karosszériát építtettek) időpontját tekintve a járművek most 3 és egynegyed évesek. Ha az első regisztráció időpontját vesszük alapul, akkor elmondható, hogy az újvidéki autóbuszok átlagos „életkora” nyolc és fél év. Ez a szám még jobb lenne, ha sikerült volna beszerezniük azt a tíz új földgázmeghajtású autóbuszt, amelyeket a 2008-as évi ügyviteli terv előirányozott, ez azonban nem történik meg szeptember elsejéig, a versenypályázat bonyolultsága miatt késnek a beruházással. Ha majd megérkeznek, a környezetbarát buszokkal a 17-18 éves régi járműveket cserélik majd le a kocsiszínben.
A bérletjegyek igényelésével kapcsolatban nincs semmi új, az eljárás ugyanolyan, mint tavaly, a különbség csak abban van, hogy az új igazolványokkal rendelkező diákok csak a helységközi autóbuszállomás melletti kioszkban adhatják át kérvényeiket, egyelőre ugyanis csak itt van elektronikus adatolvasó berendezésük. A polgármester javaslatára a három vagy több gyermeket nevelő családok 18 évnél fiatalabb tagjai ingyen buszjegyre jogosultak, a városi népjóléti illetékesektől már megkapták az első listákat ezeknek a családoknak a neveivel. Mostanáig összesen 3500 diákjegyet állítottak ki, de a jövő héttől kezdve több kérvényezőre, azaz nagyobb tolongásra kell számítani a közvállalat kioszkjai előtt. Szeptembertől fokozzák a jegyellenőrzést is a buszokban, több „belső ellenőrt” is szolgálatba állítanak, ők a jegyellenőrök munkáját ellenőrzik, ezzel a kenőpénzelfogadást akarják kiküszöbölni. Mindenekelőtt a vasútállomásról és a Šafaryk utcából induló buszokon lesz fokozott jegyellenőrzés, akárcsak a futaki és karlócai peremvárosi „diákjáratokon”.
A peremvárosi autóbuszjáratok indulási időpontjai lényegében nem változtak, csupán apróbb fejlesztéseket vittek végbe a menetrenden. Az igazgatóhelyettes úgy értékelte, hogy vállalatában minden készen áll az új menetrend alkalmazásához, felkészültek a télre is.
A vállalat közlekedésszervezési részlegének vezetője elmondta, hogy az új menetrend szerint hétköznapokon az 1-es vonalon közlekedő busz 7-8 percenként indul a végállomásról, az 5-ös busz 9 percenként, a 7-es és 8-as buszok 8-9 percenként indulnak. A Telep városrészben közlekedő 12-es buszra legfeljebb 9-10 percet kell majd várni.
A közvállalat 527-399-es számán megtudhatók az indulások időpontjai, a menetrendet az interneten is közzéteszik: www.gspns.co.yu.
Az új autóbusz-menetrend már megvásárolható a közvállalat kioszkjaiban, 30 dinárba kerül. Felhívják a diákok figyelmét arra, hogy a 2008/2009-es tanévre érvényes éves bérletjegy nélkül nem vásárolhatják meg a szeptemberi havijegyet, a jegyellenőrök az átadott bérletjegykérvényt igazoló sorszámot (egy cédula a kérvény sorszámával) nem fogják elismerni érvényes menetjegyként. Az ilyent felmutató potyautast megbüntetik!