2024. július 19., péntek

Csökkentett vízkitermelés

Az újvidékiek jóval több ivóvizet fogyasztanak, mint a hasonló európai városokban élő polgárok
A Duna parkban ésszerűen bánnak a vízzel, a zöld területeket nem a városi vízvezetékből, hanem a parkocskában lévő tóból öntözik. (Fotó: Dávid Csilla)

Az újvidéki Városi Vízművek igazgatója tegnap bejelentette, hogy a magas hőmérsékletek idején előállt túlzott vízfogyasztás miatt változtatnak az eddigi taktikájukon. Ez azt jelenti, hogy a kánikulában éjjelente csökkentik a nyomást a rendszerben, így napközben jut majd mindenkinek elég ivóvíz.

Branko Bjelajac kijelentette, hogy a vízhiány minden nyáron nagy gondot okoz a városnak, az idén a probléma kifejezettebb, hiszen júliusban elzárták a Strand közelében, azaz a töltés mentén működő hat vízszivattyút. A kutakban bakteriológiai szennyeződést találtak, de az esetet nem verték nagydobra, mert az pánikot keltett volna a lakosság körében. – Gyakran megtörténik, hogy beszennyeződik egy-két vízlelőhely, a hibát gyorsan elhárítjuk, aggodalomra nincs ok. A szennyeződés okának felderítése folyamatban van, legkésőbb egy hónap múlva rájövünk, hogy hol a baj, és másfél hónapon belül stabilizáljuk a rendszert – mondta, majd megemlítette, hogy a Strand fürdőhely szennyvizét pöcegödörbe gyűjtik, és a környező létesítmények sincsenek rákapcsolva a városi csatornahálózatra.

Most másodpercenként legfeljebb 1200 liter vizet juttathatnak a vezetékrendszerbe (a kapacitást maximálisan kihasználják), a hat kút üzembe helyezése után 1500 l/s-re nő majd a teljesítmény.

Az alacsony nyomás nem csak a felelőtlen vízpazarlás következményének tudható be, hanem az összehangolatlan városbővítés is hozzájárul. – Nem lehet csak bővíteni a vízvezetékhálózatot, ugyanakkor nem növelni a kitermelési kapacitásokat – magyarázta az igazgató, majd elmondta, hogy az elmúlt három évben igen kevés történt a vízlelőhelyek fejlesztésének érdekében. Beszélt arról is, hogy a tömbházakban a lakók kötelesek beszerezni a hidroforokat, a vízgyár legfeljebb a 4. emeletig képes eljuttatni a vizet. – Ideális körülmények között legfeljebb 3,5 bar nyomást tudunk biztosítani a vezetékekben, de ez leggyakrabban csak 2-2,2 bar, ami untig elég, ha a magasabb épületekben van hidrofor – véli az igazgató.

A legnagyobb fogyasztás reggel 5.30 és 8.30 között, valamint 18 és 22 óra között jelentkezik. Ezért éjfél és hajnali 5 óra között csökkentik a víznyomást, ugyanakkor feltöltik a gyűjtőtartályokat, és így napközben lesz majd elég víz. Egyébként tartálykapacitásból is hiánya van Újvidéknek, mindössze 20 ezer köbméter tárolására van lehetőség, míg például a romániai Aradon, amely a miénknél kisebb város, 80 ezer köbmétert raktározhatnak el.