Az újvidéki piacok működtetésével és karbantartásával megbízott Tržnica közvállalatban Dušan Bajić igazgató beszámolt arról, hogy melyek a közvállalat idei tervei, és hogy milyen újításokra számíthatnak a polgárok piaclátogatáskor.
Dušan Bajić
(Fotó: Ótos András)
A kevésbé hivatalos jellegű sajtótájékoztató-évkezdő találkozón az igazgató elmondta, hogy a polgármester támogatja egy új nagybani piac kiépítésének ötletét, az előszámítások szerint az új piac mintegy 880 millió dinárba kerülne, tehát valószínű, hogy az összköltségek meghaladnák az egymilliárdot. A Vajdasági Nagyberuházási Alapból 80 millióval támogatnák ezt a projektumot, de a versenypályázat kiírásáig ezt a pénzt nem kaphatja meg a Tržnica. Mindenekelőtt telket kell vásárolniuk a piachoz, a tárgyalások folyamatban vannak, még nem döntötték el, hogy a három javasolt városi lokáció közül hol épül majd a piac. Az igazgató nem akarta megmondani, hogy melyik telek a legesélyesebb az építkezésre, attól tart ugyanis, hogy ha kitudódna ez az információ, a környéken ugrásszerűen és aránytalanul megnövekednének az ingatlanok és a telkek árai, ami unfair szituációt eredményezne. A javaslatok 5+3, illetve 5+5 hektárnyi területeket elemeznek. Magáncégek is felajánlották telkeiket az új piac építésére, de a Tržnicában úgy vélik, hogy egy olyan intézménynek, mint a nagybani piac, mégiscsak társadalmi, városi, azaz köztulajdonban kellene maradnia, még akkor is, ha az egész beruházás így egy-két évvel később valósul meg. Az igazgató szerint a magánszektorra legfeljebb a piac keretében működő hűtőházat kellene bízni.
Az átfogó városrendezési tervezet a Halpiac teljes lebontását irányozza elő, az elképzelés szerint helyére zöld piaccal felszerelt bevásárlóközpont épülne, a valamikori peremvárosi autóbuszmegálló helyére parkot és szökőkutat, valamint a Dunáig vezető sétányt terveznek. Az igazgató szerint azonban jelenleg sokkal fontosabb dolgai – fűtési és vízellátási gondok megoldása, óvodák építése stb. – is akadnak a városnak, így a Halpiac még jó ideig egész biztosan megmarad mostani formájában. Ideiglenes megoldásként az idén 20 millió dinárt fordítanak a Halpiac tatarozására, főleg olyasmit újítanak fel, ami a rombolás után is használható marad majd: új csatorna- és vízvezetékhálózatot építenek a piac alá, a villamos vezetékeket is felújítják, a piactér aszfaltjának egy részét is kicserélik, ún. Behaton kockákkal kövezik ki. Az eladópultok ugyanis nagyon alacsonyak, ha még egy aszfaltréteget húznának a meglévőre, akkor az árusok csak térdelve árulhatnának.
Bajić beszélt arról is, hogy az idén adaptálni fogják a heréskerti piacot is, erre mindenképp szükség mutatkozik, hiszen ez a városrész az elmúlt 15 éveben tizenegyszeresére, más felmérések szerint tizenhétszeresére növekedett a lakosság számát tekintve. A piac 80 pultját tavaly ősszel felújították, az idén – saját pénzéből – a közvállalat valószínűleg belekezd egy kísérleti projektumba itt, megpróbálják légkondicionáló berendezéssel ellátni a piaccsarnokot. Erre a kísérletre ez a legalkalmasabb városi piac, hiszen ez a legkisebb. Ha az ötlet beválna, később a limani piacot is klimatizálhatnák.
A Temerini úti piacról sehogyan sem tudják elűzni a szemetet árulókat, lényegében azért nem akarják őket itt látni, mert ezek csak ritkán fizetnek helypénzt, nem hoznak hasznot a Tržnica vállalatnak. A konténerekben turkálók azért árulhatnak itt gondtalanul, mert sok az üres pult (a legjobb piacnapokon is csak a kapacitás egyharmadát, a 140 pult közül mindössze 40-et, 50-et használnak az árusok), a piac látogatottsága gyenge. Azt szerették volna, ha ez a piac gyógynövényekre, kisipari kézműves termékekre, régiségekre stb. szakosodott volna, ez az elképzelés nem vált be, most már egyre bizonyosabb, hogy a Temerini úti piac mindaddig üres marad, amíg a környező városrészbe nem teszik be a lábukat a beruházók, és a kis, családi házak és boltok helyére nem építenek 4-5 emeletes lakóépületeket. A Heréskerti piac esetében is ez történt, most az egyik leglátogatottabb piac Újvidéken.