Az újvidéki Putnik szálloda magánosítását legutóbb péntekre, február 20-ra tűzték ki, Nikola Tanurdžić, a hotelnek otthont nyújtó Tanurdžić-palota törvényes örököse és tanácsadója, Stefan Samardžić tegnap sajtótájékoztatón beszéltek a privatizációval kapcsolatos fejleményekről.
Elhangzott, hogy a második világháború után elkobzott, és a változások után törvényesen bejegyzett és visszaigényelt vagyont a szerb állam a vonatkozó törvény értelmében sehogyan sem bocsáthatja áruba, a Putnik pedig éppen egy ilyen, szabályosan bejelentett elkobzott ingatlan. A szállodában egy évvel ezelőtt történt, három emberéletet követelő tűzesetet sem tisztázták még, ez még egy ok arra, hogy a szállodát ne árulhassák.
Samardžić elmondta azt is, hogy az esetleges magánosítást semmissé tenné az a tény, hogy a privatizációs törvény szerint a magánosítási nyilvános pályázatot 2008. december 31-ig kellett volna kiírni, ugyanakkor erre az idén január 28-án, a törvényes határidő lejárta után került sor. – Ha az aukciót netán mégis megtartanák, és a Putnikot eladnák, az előbb említett okok miatt az adásvétel törvényileg nem jelentene semmit – mondta a tanácsadó.
A Putnik szállodával kapcsolatban Tanurdžićék a városi önkormányzattal is pereskednek, a vagyon-visszaszármaztatási eljárás semmissé nyilvánítását követelik. A Modena és a Zmaj utcákban lévő Tanurdžić-palotát ugyanis a háború után egy épületegységként kobozták el tulajdonosától a kommunisták, most pedig külön árulják a keretében lévő lakásokat, és külön a szállodát. – Ha egészében kobozták el, akkor most nem lehetne részenként árulni, ha pedig ez mégis lehetséges, akkor a 40-es években hozott államosítási döntés semmis. A Putnik keretében működött a Miletić utcában lévő Lipa vendéglő is, ennek értékét most becsülik fel, ha az éttermet kivételezték a privatizációs eljárás alól, a Putnik szállodával is hasonlóképpen kellene eljárni – vélik a Vajdasági Államosított Vagyonukat Visszakövetelők Polgári Egyesületében, amelynek élén Nikola Tanurdžić áll.