2024. július 18., csütörtök

Drágul az ivóvíz?

A tavaly nyáron üzemen kívül helyezett strand melletti szivattyúkat legkésőbb március végéig ismét bekapcsolják

A városi Vízművekben megtartott sajtótájékoztatón Branko Bjelajac, a közvállalat igazgatója kijelentette, hogy országos viszonylatban csak Kragujevacon olcsóbb a csapvíz, mint Újvidéken, továbbá ahhoz, hogy a vízgyártás puszta költségeit fedezni tudják, 37 százalékos drágításra lenne szükség.

Bjelajac (jobbról) a közvállalat műszaki igazgatójának társaságában (Fotó: Ótos András)
Bjelajac igazgató elpanaszolta azt is, hogy sem a vízgyár, sem a városi vízlelőhelyek nincsenek biztosítva, azaz senki sem vigyáz rájuk. A gyárban van ugyan őrszolgálat, de egyéb biztonsági rendszer nem létezik, a vízlelőhelyeket pedig az szennyezi be, aki akarja. Kamerák nem figyelik a terepet, mivel a vízlelőhelyek most maximális kihasználtsággal üzemelnek, ha bármelyik beszennyeződne, nagy gondok lépnének fel a város vízellátásában

Az igazgató már kérte az önkormányzat engedélyét a drágításra, szerinte az a lépés az elmúlt években elmulasztott áremeléseket foglalná össze, a családi költségvetéseket pár száz dinárral terhelné meg. – Pancsován háromszor drágább a víz, mint a székvárosban, tartalékaink egyre kisebbek, ha nem jutunk hamarosan új pénzeszközökhöz, nem leszünk képesek ellátni a várost ivóvízzel – mondta az igazgató. Úgy ítélte meg, hogy a városi vízrendszer csupán „apróbb” felújításokra, javításokra szorul, kapitális meghibásodások nincsenek, így mindent, amit tenni kell, viszonylag gyorsan megtehetik, csak pénz kell hozzá. – A helyzet nem annyira aggasztó, hosszú távon is megoldhatók a gondok, csak az illetékes önkormányzati, tartományi és állami struktúrák komolyabb összefogására van szükség – mondta.

Az igazgató bejelentette azt is, hogy a nyáron üzemen kívül helyezett strand melletti szivattyúkat legkésőbb március végéig ismét bekapcsolják, és csatlakoztatják a rendszerhez. A szivattyúkat mikrobiológiai szennyezettség miatt iktatták ki a rendszerből, később bebizonyosodott, hogy másodlagos szennyeződésről van szó, ami azt jelenti, hogy nem a forrásból kerültek be a baktériumok a rendszerbe, hanem a megrepedt csöveken keresztül. Ez a meghibásodás műszakilag nem jelent nagy gondot, részben már elhárították, és ha megkapják a város segítségét, a nyáron nem lesz gond a víznyomással.

A javítások és felújítások tekintetében nagy gondot jelent az is, hogy a városi Vízművek létesítményeinek több mint a fele más jogi személyek tulajdonát képezi, azaz más szervezetek nevén vannak, ezért a dokumentáció rendezése hónapokig is elhúzódik olyan esetekben is, amikor viszonylag gyorsan elvégezhetnék a munkálatokat. A közvállalatot a hiányos dokumentáció, és a hosszú évek során tapasztalható hanyag viszonyulás jellemzi. A Strand fürdőhelyen lévő pöcegödör például évtizedeken keresztül szennyezte a vízlelőhelyeket, ugyanakkor a csatornahálózatra történő csatlakoztatása mindössze 20 ezer euróba került, ezt azonban a Vízművek korábbi vezetői közül senki sem végezte el. Bjelajac igazgató szerint az elmúlt években rengeteg mulasztás történt a vízgyárban, valószínűleg lehetetlenség lenne most, utólag utánajárni, hogy ki a felelős a mulasztásokért, ki az oka az előállt helyzetnek.