2024. december 22., vasárnap

A szívből jövő adomány

A Magyarok Kenyere program adománygyűjtési akcióját tartották Zentán – Remélik, idén is meglesz a 22–24 tonna búza

A hagyományokhoz híven a Vajdasági Agráregyesületek Szövetsége (VASZ) az idén is megszervezte a Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem vajdasági, központi adománygyűjtési akcióját. Kedden volt a nagy nap, amikor a termelők elhozták Zentára adományaikat és ezzel hozzájárultak a program céljaihoz. A gazdák már a reggeli órákban megérkeztek és sorra pakolták fel megrakott zsákjaikat az adorjáni Kontakt malom teherautójára, amely a VASZ székháza előtt parkolt. Az adománygyűjtési akció jó hangulatban telt el, szólt a zene, kávéval, üdítővel, zsíros kenyérrel, pogácsával várták az adakozókat. Egy igazi barátkozós délelőttöt töltöttek együtt a gazdák, mindezt a jó cél érdekében. A program jó példával szolgál a következő generációnak, hiszen sok gyermek és fiatal is részt vett ezen a nem mindennapi eseményen.

Nagy Miklós, a Vajdasági Agráregyesületek Szövetségének elnöke elmondta, hogy a VASZ a kezdetek óta szervezője Vajdaságban a búzagyűjtésnek.

– Még a legelején, 2010 környékén az összegyűjtött adományokat átvittük Magyarországra, és onnan került a Dévai Szent Ferenc Alapítványhoz, de évek óta Vajdaságban használjuk fel az itt összegyűjtött búzamennyiséget. Olyan szervezetek között osztjuk szét a lisztet, amelyek gyermekekkel foglalkoznak. Igyekszünk eljuttatni hozzájuk ezeket az adományokat, hiszen a szlogenünk is úgy hangzik, hogy: A gyermek mosolya többet ér minden pénznél. Ezt tartjuk szem előtt minden évben, amikor megszervezzük az akciót.

A dézsába minden zsákból egy keveset öntenek, majd augusztusban Szolnokra szállítják az összeöntés ünnepére (Gergely Árpád felvétele)

A dézsába minden zsákból egy keveset öntenek, majd augusztusban Szolnokra szállítják az összeöntés ünnepére (Gergely Árpád felvétele)

– Tavaly óta pénzadományokat is elfogadunk, mivel nincs mindenkinek búzája, de szeretne segíteni, vagy épp az a helyzet, hogy gyenge lett a termése, mégis adna valamit. Kedden délelőtt nagyjából 18 tonna búzaadományt adtak át a termelők, de sokan később hozzák, és olyan is van, aki egyből a malomba viszi. Bízunk benne, hogy elérjük a tavalyi mennyiséget, és összejön a 22–24 tonna. Egész Vajdaság területéről érkeznek adományozók, minden évben 370–400-an adakoznak. A termelők azonosulnak a programmal, tudják, hogy a gyerekeken akarunk segíteni, mindemellett kifejezzük az összetartozást is, hiszen a 15 millió búzaszem a világban élő 15 millió magyart jelképezi. Minden zsákból veszünk egy keveset, amelyet összeöntünk a dézsába, és ezt visszük majd át Szolnokra az összeöntés ünnepére. Ott összegyűjtik a Kárpát-medencéből a búzát, majd megőrlik, és abból a lisztből sütik meg a magyarok kenyerét – magyarázta Nagy Miklós.

Horvát Vivien, a Magyarok Kenyere program vezetője rámutatott arra, hogy a program 2010-ben indult az anyaországban, és hozzátette, hogy mára már az egész Kárpát-medencében folyik a gyűjtés.

– Nagyságrendileg a számok az mutatják, hogy évente ezer tonna gabonát gyűjtünk. Nem az a cél, hogy ezt a mennyiséget tovább és tovább hajszoljuk, hanem az, hogy a nemzeti összetartozást erősítsük. Pont azt látom, ahogy járom a Kárpát-medencét, hogy rengeteg hagyományőrző esemény, csapatépítő és egyházi program kapcsolódott be szorosan a Magyarok Kenyere programhoz. Ez már sokkal több a búzagyűjtésnél, ténylegesen mindenki a szíve egy kis darabját rakja bele. Nemzetegyesítő programmá nőtte ki magát, ami nem kényszerből történik. A gyűjtés során az anyaországban gyűlik össze nagyjából 600 tonna búza, a többi régióból pedig további 400. Mi mint központi koordinátorok jegyezzük a határon túli adatokat, de nem viszünk el innen semmit. A felelősségvállalás jegyében, ha valamelyik határon túli terület jelzi, hogy szüksége van még adományra, oda csoportosítjuk a benti erőforrásainkat – fogalmazott Horvát Vivien.

Időközben a gazdák mind lepakolták adományaikat, így készségesen meséltek nekünk arról, ki mennyit hozott, és ki miért tartja fontosnak csatlakozni ehhez az akcióhoz.

A legkisebbek is hoztak búzát a gyűjtésre (Gergely Árpád felvétele)

A legkisebbek is hoztak búzát a gyűjtésre (Gergely Árpád felvétele)

Lajcsák László Csókáról érkezett az adománygyűjtésre, és elmondta, hogy minden évben részt vesz a családjával a Magyarok Kenyere programban.

– Évek óta hordjuk ide a búzát, szerintem ez egy nagyon jó program. Fontos ez az esemény, hiszen összetartozunk, mind magyarok vagyunk, nekünk kell egymást segíteni. Úgy veszem észre, egyre népszerűbb, tőlem is sokan kérdezték, hogy mikor lesz, és hogyan megy ez az egész. Jövőre is mindenképp jönni fogunk, és másokat arra biztatok, hogy csatlakozzon hozzánk. Az idei termés elfogadható volt, de sajnos az ára már kevésbé – mondta a gazda.

Kovács Róbert, a Temerini Kertbarátkör elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy helyben évek óta ők a mozgatórugói a búzaadományok begyűjtésének.

– A helyi falugazdászunkkal karöltve indítottuk el ezt a kezdeményezést Temerinben, valamint közreműködött a helyi földműves-szövetkezet is. Ezúttal 2,5 tonna búzát gyűjtöttünk össze, amelyből egyzsáknyit hoztunk el a mai átadásra, a többit egyenesen a malomba szállítjuk majd. Ez a mennyiség több termelőnek a termése. Hozzá kell tenni, hogy nagyon sok fiatal érdeklődött a megmozdulás iránt, annak ellenére, hogy Temerint két hete hatalmas jégverés sújtotta. Az előző évhez képest megduplázódott az érdeklődés, hiszen jobb adni, mint kapni – fogalmazott Kovács Róbert.

A zentai Fajka Dániel és családja minden évben hoz búzát az adománygyűjtésre, mivel elmondásuk szerint szívügyüknek tekintik a programot.

– Mindig hozzájárulunk valamennyi gabonával, hogy fennmaradjon ez a hagyomány. Igyekszünk jó példával járni a gyerekeink előtt, hogy ők is ezt az utat válasszák majd. Idén én nem voltam ott a mérésnél, a gyerekeim a tatával közösen adták át a búzát, de szerintem nagyjából egy mázsa körül hoztak – mondta büszkén Fajka Dániel.

A cikkhez tartozó képgalériát ITT tekintheti meg. 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Kedden 10 óráig, nagyjából 10 tonna gabonát adtak át a termelők (Gergely Árpád felvétele)