2024. november 26., kedd

Megszerezték a rádiós engedélyt

Adán szakvizsgát tartottak leendő rádióamatőrök részére a helyi és a zentai klub közös szervezésében
A vizsgázók és a vizsgáztatók (Fotó: Csincsik Zsolt)

T ízen jelentkeztek arra a rádióamatőr szakvizsgára, amelynek az adai Hertz Rádióamatőr Klub volt a házigazdája a minap. Az indulók mindegyike megszerezte a rádióamatőr engedélyt, miután sikeres vizsgát tettek a Vajdasági Rádióamatőr-szövetség vizsgáztató bizottsága előtt, amelynek a zentai Baricsek László, a csókai Teodor Mrk šić és az adai Kéki László volt a tagja. Az engedélyt a Köztársasági Telekommunikációs Ügynökség (RATEL) adja ki az újdonsült rádióamatőröknek, akik Palicsról, Bácsszőlősről, Zentáról, Óbecséről és Adáról érkeztek a szakvizsgára. Köztük vegyesen voltak fiatal nők és férfiak14-től 33 éves korig .

Gajó Béla, az adai rádióamatőr klub tagja elégedett volt a jelentkezők számával, akik a sikeres szakvizsga után lehetőség rádiózhattak és versenyezhettek is:

– Remélem, hogy a továbbiakban minden évben egyszer-kétszer megszervezhetjük a rádióamatőr szakvizsgát. Az év folyamán tanfolyamokat tartunk, amelyen az elektrotechnika alapjaira és a rádióamatőr kommunikációra tanítjuk a fiatalokat. A vizsgán indulóknak az írásbeli teszten 60 kérdésre kell válaszolni, köztük olyanokra, amelyek szükségesek a rádióamatőr kommunikációhoz, illetve az elektrotechnikai alapfogalmak ismeretét mérik fel. A vizsga írásbeli részből áll, de ezt gyakorlati oktatás előzte meg, amely a klubban vagy rádión zajlott. A vizsgázók részére biztosítottunk rádiókészüléket, antennát és ideiglenes hívójelet, hogy a gyakorlatban is minél jobban elsajátítsák a rádiózást – mondta Gajó Béla.

Kéki László vizsgáztató, aki egyben az adai klub oszlopos tagjai is, elmondta, hogy az újdonsült rádióamatőrök CEPT-kategóriás engedélyt kapnak, amelyet elismernek az egész világon. Ezzel az engedéllyel világ bármely táján joguk lesz dolgozni, ami lényeges:

– A vizsga nagy öröm számunkra, mivel három-négy fiatallal bővül az egyesület tagsága, amely jelenleg mintegy negyven főt számlál Az adai polgármester azt ígérte, hogy továbbra is maradhatunk a régi székhelyünkön, az Ifjúsági Rekreációs és Műszaki Központ (ORTC) tetőterében. Ha az épületben megnyílik a diákotthon, akkor a kollégisták a helyszínen megismerkedhetnek és foglalkozhatnak is a rádióamatőr tevékenységgel, ami hasznos időtöltés lehet a számukra – magyarázta Kéki László. – A rádióamatőr a rádióhullámokon keresztül kommunikál a világ más részén élő emberekkel. A számunkra kijelölt frekvenciákon dolgozunk, ami azt jelenti, hogy a rádióamatőr sávon csinálsz egy általános hívást, amelyre bárki jelentkezhet. Soha nem tudhatod, hogy a szőke svéd vagy a csokoládé barna afrikai fog-e bejelentkezni, és ez a szép benne. Mindenkinek van saját hívójele, a vizsga is ennek megszerzésére és használatára jogosít fel. Ezt a hobbit nagyon sokféle érdeklődési körű és végzettségű ember űzi az orvosoktól a diákokig. Miután megtörtént a kapcsolatteremtés és riportot adtunk egymásnak, vagyis tájékoztattuk egymást, hogy milyen a kapcsolat minősége, utána a bejelentkező megadja a lakhelyét és nevét. A következő lépés, hogy megbeszéljük, milyen készülékkel és antennával dolgozunk. Ha erre a másik fél hajlandó, akkor lehet más témákról is beszélni, akár személyes dolgokról is. Többnyire angolul kommunikálunk, de lehet magyarul is. Vannak olyan frekvenciák, ahol a világ magyarjai rádióznak. Én rendszeresen szoktam beszélgetni Brazíliában és Ausztráliában élő magyarokkal. A világ minden táján vannak magyarok és köztük sok a rádióamatőr. A beszéd mellett lehetőség van a távírós és a digitális kommunikációra is. A hétköznapi kommunikáció alkalmával állítjuk be a készülékeket és az antennákat a versenyekre. A rádióamatőrködés azért is hasznos lehet a fiataloknak, mert bármelyik napszakban művelhetik. Az adai klub régi készülékekkel van felszerelve, de ennek ellenére megálljuk a helyünket a világban, ezt a világversenyen elért 4. és 6. helyezés is bizonyítja, amire büszkék vagyunk. A tehetős országokban élő rádióamatőrök meg tudják vásárolni a legújabb készülékeket, mi viszont a kreativitásunkra támaszkodunk. A gyári antennánkat nem tudjuk megvenni, hanem ezeket saját magunk szerkesztjük meg és készítjük el, közben pedig kísérletezünk. A tapasztalatcsere végett gyakran találkozunk személyesen is más rádióamatőrökkel. Ezeken a találkozókon állandó témák a készülékek, a tápegységek, a végfokok és az antennák – közölte Kéki László.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás