A gazdasági átalakulás, a tranzíció és a sikertelen privatizáció miatt mintegy 30 százalékos a munkanélküliség az adai községben, ahol a foglalkoztatottak számának növelése érdekében foglalkoztatásügyi tanács megalakításról döntött a helyi önkormányzat. A községi foglalkoztatásügyi tanács november 9-én, kedden alakult meg Adán. A testület vezetőjének Miroslav Belančićot, az Önálló Szakszervezetek Szövetségének adai megbízottját választották.
– A foglalkoztatásügyi tanács tanácsadói testület, amely javaslatokat tesz a helyi önkormányzatnak arra vonatkozóan, hogyan növelje a munkások számát az adai községben – magyarázta Miroslav Belančić. – A tanács hamarosan elkészíti a foglalkoztatásügyi akciótervet, amelyet elfogadásra beterjeszt az adai kkt-nek. Miután ezt megtörtént, a tanácsnak lehetősége lesz munkahelyteremtő programok megszervezésére, köztük közmunkák lebonyolítására és a munkanélküliek tovább- és átképzésére. A tanács hét tagból áll, közülük három a helyi önkormányzat képviselője, valamint egy-egy személy képviselteti magát a munkaközvetítő szolgálatból, a Munkaadók és Vállalkozók Egyesületéből, a szociális központból és az Önálló Szakszervezetének Szövetségének helyi szervezetéből. Az adai községben nagy szükség van a foglalkoztatásügyi tanácsra, de a szakszervezet részéről nagyon sajnáljuk, hogy ezt nem előzte meg a helyi szociális-gazdasági tanács létrehozása.
A szakszervezet már 2002 óta szorgalmazza a szociális-gazdasági tanács megalakítását, ha erre időben sor kerül, akkor az átalakulás folyamatában sok olyan szociális gondot megoldhattunk volna, amelynek eredményeként mostanság jóval kevesebb munkanélküli személyt tartanának számon az adai községben. Ha a szociális-gazdasági tanács működne, akkor manapság sokkal kevesebb munkája lenne a foglalkoztatásügyi tanácsnak is. Az adai önkormányzatban egyébként azt ígérték, hogy hamarosan megalakul a szociális-gazdasági tanács is – nyilatkozta a szakszervezeti megbízott.
Miroslav Belančić megjegyezte, hogy a gazdasági átalakulás „eredményezte” a nagy munkanélküliséget, amely az adai községben százalékarányban magasabb az országos átlagnál. Viszont biztatónak nevezte, hogy lassan befejeződnek a csődeljárások az egykori állami tulajdonú, majd többségében privatizált adai és moholi vállalatokban, amelyek ha nehezen is, de új tulajdonosra találnak. Ezt bizonyítja a moholi Zora Konzervgyár példája, amely október végén a hetedik árverésen elkelt. A céget az újvidéki Aretol Kft. vásárolta meg 60 millió dinárért. A szakszervezeti megbízott reméli, hogy az új tulajdonos az év végéig kifizeti a hitelezőket, köztük az egykori munkások is megkapják elmaradt bérüket. Továbbá jövőre megkezdődik a termelés a Zora Konzervgyárban, ahol sok egykori dolgozó ismét munkába állhat. Az adai Potisje-Remont eladása a közeljövőben várható. A cég iránt nagy az érdeklődés, többen is szeretnék megvásárolni. A Potisje Szerszámgépgyárban a vége felé közeledik a csődeljárás.
– Jelenleg az adai Obnova építőipari cégben a legrosszabb a helyzet. A vállalat a magánosítás óta már háromszor cserélt gazdát. A cégben az idén márciusban fizették ki a tavaly augusztusi bért a dolgozóknak, akik közül sokan felmondtak. A többségi tulajdonos, a loznicai Živorad Perišić csak ígérget, de egyelőre nem történik semmi. A munkaügyi felügyelőség is járt a cégben, az egykori munkások pedig perelik a vállalatot az elmaradt bérek miatt. Bár nem sok reménnyel, mert a cégen jelzáloghitel van, emiatt nincs lehetőség az adósság behajtására. A szakszervezet a napokban szervez összejövetelt az Obnova munkásainak. Az illetékes állami szervezetek közreműködésével szeretnénk ezt az áldatlan helyzetet minél előbb felszámolni – mondta Miroslav Belančić.