Dr. Tóth Barna Elvira, a VMSZ községi elnöke és a párt községi képviselői kedden Adán sajtótájékoztatót tartottak, amelyen a szennyvízkezeléssel, a készülő csatornahálózattal, a szennyvíztisztító telep működésével kapcsolatos kérdéseiket és javaslataikat fogalmazták meg.
Tóth Barna Elvira elmondta: nem bírálni akarják az önkormányzatot, hanem segíteni szeretnének a probléma megoldásában. Hangsúlyozta: a VMSZ-frakció a kkt június 27-ei ülésén nem a szennyvízkezelés ellen szavazott, hanem a kidolgozatlan javaslat ellen. A pártelnök szerint a rákapcsolódási díj és az erre vonatkozó szerződések kellemetlenül érintik az elszegényedett lakosságot, amely megérdemelné a részletes tájékoztatást, akárcsak a kkt tagjai. Mint mondta, az utóbbiak sem kaptak pontos és kimerítő tájékoztatót a készülő csatornahálózatról, a szennyvíztisztítóról, valamint a hálózatra történő csatlakozásról.
– Nem tudjuk, hogy létezik-e műszaki tervdokumentációés környezetvédelmi hatástanulmány a szennyvízkérdéssel kapcsolatosan. Elválasztott vagy egyesített szennyvíz- és csapadékelvezetést tervezünk-e? – sorolta a megválaszolatlan kérdéseket dr. Tóth Barna Elvira. – Milyen a hálózati terv, melyek a területi egységek, gravitációs vagy más típusú csatornahálózatról van-e szó, kellenek-e és hol lesznek átemelőállomások? Milyen a szennyvíztisztító, mekkora a befogadóképessége, terhelhetősége? Milyen tisztítást végez, csak mechanikait vagy biológiait is? Kérjük a szakbizottságot, hogy ismertesse a víztisztító rendszer működését! Amennyiben létezik tervdokumentáció, érdekelne bennünket a kivitelezési terv és az ütemterv. Milyenek a megépült főcsatorna, a gerincvezeték beüzemelési lehetőségei? Mennyire lehetséges a meglévő lakossági szennyvízhálózat csatlakoztatása a meglévő rendszerre? Hogyan nézne ki az új szakasz üzemeltetésének költségterve? Hiányoljuk az új szakaszra rácsatlakoztatott háztartások területi kimutatását, a felhasználók strukturális megoszlását. Számoltunk-e azzal, hogy elsődleges szennyvíztisztítókat építsenek az ipari zónában lévőés épülőélelmiszergyártóüzemek? Készült-e esettanulmány a Farmahalas cég sertésfarmjának trágyalétárolásáról és -lecsapolásáról, annak környezetvédelmi hatásáról a lakossági ivóvízréteg nitrit- és nitrátszennyezésére? Vannak-e jóváhagyások, engedélyek, rátermett mérnöki csapat a kivitelezéshez, a tervezett kivitelező elég tőkeerős-e, van-e ellenőrző szerv és természetesen költségterv? – kérdezte a pártszervezet elnöke. Majd összegezte a korábbi és jelenlegi polgármesterek nyilatkozatait is, amely szerint a csatornahálózat és a szennyvíztisztító kiépítése tízmillió euróba kerülne. Az elmúlt néhány évben hatmillió eurót fordítottak a projektumra, amely befejezéséhez négymillióra lenne szükség. Tóth Barna Elvira megjegyezte: ezek ismeretében magyarázatot vár, hogy az önkormányzatnak a négymillió helyett miért van szüksége mintegy hétmillió euróra.
Dr. Tóth Barna Elvira felsorolta a VMSZ javaslatait is, amelyekkel szeretnének segíteni a szennyvízkezelés rendezésében. Ajánlotta, hogy Macedónia városrészt kössék rá a szennyvíztisztítóra, valamint dolgozzanak ki tervet a víz és az iszap hasznosítására. A vizet öntözésre tudnák felhasználni, az iszapot pedig a föld trágyázásra vagy gázerőműüzemeltetésére. A szennyvízhálózat befejezéséhez szükséges összeg megszerzéséhez nagyobb pályázat megírását és elnyerését javasolta. Az ehhez szükséges önerőn viszont megosztozna az önkormányzat, a helyi közösségek és a lakosság. Ez csökkentené a lakosság terheit, amelyeknek a saját háztartási hálózat kiépítése és a szennyvízcsatornához való csatlakoztatása ugyancsak pénzbe kerül:
– Határozzunk meg ütemtervet, kit és mikor csatlakoztatunk a hálózathoz. Különböztessük meg azokat, akik fizették a helyi járulékot, és a helyi közösségek ebből kiépítették a csatornahálózat nagy részét. Továbbá azokat, akik telek megvásárlásakor kifizették a csatlakozást a szennyvízcsatornára. Meg kellene határozni, hogy a szennyvíztisztítóönálló gazdasági egység lesz, vagy a meglévő közvállalat működteti, illetve mennyi lesz a használati díj. Javasoljuk, hogy az önkormányzat egy erős bankkal kössön szerződést, ahová a polgár fizeti a havi összeget több éven keresztül – de nem 800 eurót, hanem esetleg 200-300 eurót –, és a végén esetleg kamatot is visszakaphatna – közölte Tóth Barna Elvira, aki jogilag aggályosnak nevezte az aktivisták által házhoz vitt szerződés szövegét is, amely visszaélésre ad lehetőséget. Többek között nem tartalmazza az árjegyzéket, illetve nincs megfelelő biztosíték, hogy a lakosság visszakapja a pénzét, ha a projektum nem valósul meg.