Miután Ada község tanácsa a közelmúltban szabályzatot fogadott el az egyszeri szociális segély folyósításának módjáról, ősztől a helyi önkormányzat által kifizetett egyszeri segély összegét közmunkán kell ledogozni a munkaképes segélykérőnek 100 dináros órabér alapján. Az igénylők az Adica és a Standard közvállalatban, a községi általános és középiskolában, valamint az adai és a moholi helyi közösségekben végezhetnek közhasznú munkát; amennyiben ezt nem teljesítik, elesnek a segélytől.
A rossz szociális helyzetben élők írásbeli kérelemben igényelhetik egy szakbizottságtól az egyszeri segélyt. Ezt nem pénzben kapják kézhez, hanem többek között élelmiszer és higiéniai cikk vásárlására szolgáló utalvány, tanszerek, ruházat, gyógyszerek és tüzelő formájában, de az önkormányzat közvetlenül is kifizetheti a felhalmozódott villanyszámlájukat vagy az elemi csapás okozta kár elhárítását:
– Ada község önkormányzata korábban is folyósított egyszeri szociális segélyeket a rászorulóknak. Az utóbbi időben viszont nagyon sok ilyen kérelem érkezett az önkormányzathoz, sokszor ugyanattól a személytől – magyarázta Bilicki Zoltán adai polgármester. – Ezért a nyár végétől áttérünk egy másik rendszerre. Eszerint a szociális segélyek odaítélésének az lesz a feltétele, hogy amennyiben munkaképes polgárról van szó, akkor ezt az összeget le kell dolgoznia közmunkán. Az adott összegért cserébe megkapja, hogy a meghatározott órabér alapján hány órát kell dolgoznia. Sajnos takarítani mindig van mit, ezért főleg ilyen jellegű munkára fogjuk alkalmazni az érintetteket. Az egyszeri szociális segély összege esetenként változik, 5000 és 20 000 dinár között mozog. A segélykérő nem kap pénzt, hanem boltokban levásárolhatja élelmiszerben, illetve ha valakinek a villanyáram fizetésével van gondja, akkor befizetjük az áramszolgáltatónak a tartozást. A segélyt előre is kifizetjük, az igénylő pedig később dolgozza le, amikor lesz munka. Amennyiben nem végzi el a feladatát, akkor többé nem kap segélyt. Az új rendszer működéséhez kineveztünk egy szakbizottságot, amely valószínűleg havonta egyszer összeül, és elbírálja az addig beérkezett kérvényeket. A szakbizottság minden bizonnyal szeptember folyamán megkezdi a munkát –közölte a polgármester, aki hozzátette, hogy másik kategóriába tartoznak azok a személyek, akik munkaképtelenek, iskoláztatási vagy egészségügyi gondok miatt műtétre kérnek egyszeri segélyt. Ezeket a kérelmeket a polgármester személyesen bírálja el és ítéli meg a támogatást. Esetükben a támogatás összege 10 000 és 50 000 dinár között mozog.