2024. szeptember 1., vasárnap

Gyerekek határok nélkül

Bánsági kistelepüléseket ölel fel egy Románia–Szerbia IPA Határon Átnyúló Együttműködési Program

A zentai székhelyű Ci-Fi Civil Központ, a temesvári Szórvány Alapítvány és a Bartók Béla Elméleti Líceum együttműködésével Gyerekek határok nélkül elnevezéssel egy olyan projektum vette kezdetét, amelynek lényege a szerb–román határ két oldalán élő gyermekek közötti folyamatos kapcsolat kialakítása, az egészséges vetélkedés megteremtése.

Zsoldos Ferenc, a projekt szerbiai koordinátora elmondta: az a céljuk, hogy a romániai és a szerbiai bánság területén élő gyerekek közös programokon keresztül ismerjék meg egymást, barátkozzanak, és ez alapot adjon egy esetleges későbbi együttműködéshez is.

– A kistelepüléseken élő gyermekeknek szeretnénk iskolai és iskolán kívüli foglalkozásokat nyújtani, ezért csapatok jelentkezését várjuk főleg Észak-, Közép- és Dél-Bánátból, de mivel közigazgatásilag Zenta, Ada és Magyarkanizsa is Bánáthoz tartoznak, így ezekről a településekről is. A célkorosztály az 5–15 éveseké. A csapatokba legalább öt gyerek és egy felnőtt csoportvezető jelentkezését várjuk, de a csoportok létszáma akár ennek tízszeresére is felduzzasztható, hiszen úgyis egy egész települést képviselnek. A projektben összesen 20 csapat vesz részt: tíz Szerbiából és tíz Romániából. A csapatoknak júniustól novemberig különféle témakörökben szervezünk vetélkedőket. Egyes versenyszámokra Temesváron, másokra Zentán kerül sor. A sportvetélkedők – labdarúgás, röplabda, kézilabda, asztalitenisz, sakk –, a természettudományos megmérettetések és a helytörténeti körök seregszemléje Temesváron zajlik majd több alkalommal. Két zentai rendezvény lesz: egy képzőművészeti vetélkedő, amely a június 12-ei Mosolytenger gyermekfesztivál keretében zajlik le, és lesz egy előadóművészi vetélkedő is valamikor az ősszel – mondta a projektum szerbiai koordinátora.

A csapatjátékokon kívül egyéb programokat is szerveznek, elsősorban helyi jellegűeket. Az egyik ilyen egy középkori lovagitorna-bemutató lesz, amikor a Szt. Longinus Hagyományőrző Egyesület körbejárja a projektumban részt vevő településeket. De lesz tudományos játszóház és bábszínházi előadás is. A szervezők a projektummal szeretnék elősegíteni azt, hogy a kistelepüléseken helytörténészek vezetésével helytörténeti körök alakuljanak, valamint játszóházak induljanak. A projektumot novemberben nagyszabású gyermekfesztivállal zárják.