Sokan voltak kíváncsiak Barbara Subotić zentai képzőművészet-hallgató 8:32h című szombat esti kiállításának megnyitójára a Városi Kisgalériában. Barbara Subotić 2000-ben született, középiskolai tanulmányait a Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium képzőművészet szakán végezte, jelenleg az Újvidéki Művészeti Akadémia hallgatója. A megnyitón Surányi Ákos és Petković Olivér akusztikus gitárjátékát hallgathatta meg a közönség, majd Gubik Korina és Kókai Eléna, a képtár vezetői nyitották meg a kiállítást.
Gubik Korina a fiatal festőt méltatva elmondta, hogy a 8:32h lehet egy ötletes cím, ugyanúgy lehet egy konkrét pillanat, amely emlékké vált, ahogyan egy utasítás is ahhoz, hogy ezeket a festményeket hogyan is kellene értelmezni.
– El kell képzelni a pillanatot, amikor a saját lakásodban ébredsz, és olyan mértékben elmerülsz a fények és árnyékok játékában, hogy ezekből az olykor leheletnyi finom, olykor drasztikus átalakulásokból kialakítsd a saját ars poeticádat – magyarázta Gubik Korina, és hozzáfűzte, hogy Barbara olaj-vászon festményeinek hangulata leginkább Edward Hopper amerikai képzőművész realizmusát idézik.
– Ő az 50-es és 60-as évek amerikai társadalmát ábrázolja, egy rohanó fejlődés és a modern élet magányossága közti szakadékban, míg Barbara képei öntudatos és elégedett mindennapokról beszélve intimitást és nyugalmat sugároznak. Ahol van saját tered, ahol nyugalom van, a napfény pedig beszűrődik és átsüt a nemkívánatos pillantások elől elrejtő rolókon keresztül. És ahol nem vagy egyedül, mert végső soron mindkét párna meg van gyűrődve. Ha egy olyan fiatal, mint Barbara, ilyen fontos élet-üzenetet küld, az azt is jelentheti, hogy a jövőben még sok tanulságos vizuális és élettani leckére számíthatunk tőle – hangzott el Gubik Korina méltatásában.
Kókai Eléna Barbara alkotásai kapcsán elmondta, hogy amikor fotókon meglátták Barbara ezen képeit, eltökélték, hogy ők lesznek az elsők, akik lecsapnak rájuk és kiállítják, majd hozzátette, biztos benne, hogy a jövő igazolja a döntésüket.
Barbara Subotić festményei április 10-ig tekinthetőek meg a Városi Kisgalériában.
Nyitókép: Horváth Zsolt felvétele