A zentai Városi Kisgalériában pénteken este megnyílt Varga Valentin temerini kortárs képzőművész Simul II. címet viselő önálló kiállítása, amelyet Kókai Eléna és Gubik Korina, a Városi Kisgaléria vezetői nyitottak meg.
Gubik Korina Valentin munkásságát és a képtárban kiállított alkotásait méltatva elmondta, hogy a temerini képzőművész, aki a nagy múltú TAKT alkotó- és képzőművészeti tábor szervezője és jelenlegi művészeti vezetője, Szarajevóban és Újvidéken végezte tanulmányait. A kortárs vajdasági (magyar) képzőművészet képviselőjeként számos hazai és nemzetközi tárlaton is szerepelt alkotásaival – hangsúlyozta.
– Varga Valentin művészete tudáson, olvasottságon, tudatosságon, érzelmeken alapul, a maga karakterisztikus és felismerhető módján, különféle vizuális eszközöket, nem hagyományos képzőművészeti anyagokat és eljárásokat felhasználva, a születés és a halál, a keletkezés és az elmúlás egyidejű megjelenítésének lehetőségeit kutatja. Munkáival a születéssel, a kora gyermekkorával, valamint az agóniával és a halállal asszociatív visszahozható anyagokat és tárgyakat tükröztetve próbál olyan komplex szimbólumszövetet létrehozni, amely a forma és a tartalom szintjén is egyesíti a keletkezés és az elmúlás paradox egyidejűségét. Alkotómunkája során igyekszik feltérképezni a különböző filozófiáknak és vallásnak a családhoz és a születéshez, valamint az időhöz való viszonyát – magyarázta Gubik Korina, majd megjegyezte, hogy a Zentán kiállított installációi, a nyársra húzott plüssállatkák, plüssjátékok a képzőművész számára az életkorából kifolyólag más jelentéssel is bírnak.
– Olyan az egész, mintha a gyermekkori álmainkat a szüleink vágyaival együtt nyársra tűzte volna és pimaszul megforgatta volna valaki – magyarázta.
A kiállítás május 17-ig látogatható.
Nyitókép: Horváth Zsolt felvétele