2024. szeptember 7., szombat
ZOMBOR

Legitim-e az önkormányzat munkája?

Miként lapunkban már beszámoltunk róla, a zombori városi képviselő-testület április 16-án távollétében leváltotta Siniša Lazićot (DP), a testület elnökét. Lazić a menesztése során történteket jogszerűtlennek ítélte, politikai terrornak minősítette, majd bejelentette, az illetékes szervekhez fordul jogorvoslatért. Beadványára az államigazgatási és helyi önkormányzati minisztérium azt az ajánlást tette – döntéshozatali vagy ítélkezési jogköre ugyanis nincsen –, hogy a zombori képviselő-testület nyilvánítsa semmisnek a Lazić menesztéséről szóló határozatát.

Vladimir Kuzmanov: Az önkormányzat ténykedése teljességében illegitim (Fotó: Fekete J. József)

Vladimir Kuzmanov: Az önkormányzat ténykedése teljességében illegitim (Fotó: Fekete J. József)

A minisztérium értékelése szerint a képviselő-testület vitatott határozata törvényellenes, ennél fogva hatálytalan, nem érvényesíthető. Meg kell ismételnie a teljes eljárást, az ülés összehívásától a döntéshozatalig, de a vonatkozó törvény, a testület alapszabálya és ügyrendi szabályzata tiszteletben tartásával. A minisztérium úgy látja, hogy az előállt helyzet miatt nincs szükség a képviselő-testület föloszlatására és kényszerigazgatás bevezetésére Zomborban.

Ennek a ténynek ismeretében tartotta meg értekezletét a múlt héten a képviselő-testület, immár az új vezetőkkel. Az új vezetés legitimitásával szembeni kétely rányomta bélyegét az ülésre. Legelőbb a demokrata párti Vladimir Kuzmanov fordult a médiához, elmondván, hogy képviselőcsoportja szerint a minisztériumi ajánlás nemcsak a mostani értekezlet megtartását tartja illegitimnek, hanem a képviselő-testület jelenlegi elnökének és alelnökének, a polgármesternek és a városi tanács tagjainak a megválasztását, illetve a testület által hozott határozatokat is. Az ülés kezdetén megjelent demokrata képviselők kérték az ülés megszakítását. Az indítványukhoz csatlakozott a Szerb Radikális Párt vezérszónoka és az immár ellenzékinek számító Szerbiai Demokrata Párt frakcióvezetője is, aki kifejtette, hogy az önkormányzat további tevékenysége egyelőre beláthatatlan károkat okozhat a városnak, hiszen nem tudni, milyen lesz a képviselő-testület elnöke leváltásának és az új elnök kinevezésének bírósági megítélése. A pozícióban levő Szerb Megújhodási Mozgalom vezérszónoka szerint a jelenlegi helyzetért az előző hatalmi struktúra felelős, mert sorozatosan megszegte az ügyrendi szabályzatot, és játszadozott a képviselőkkel. A Szerb Haladó Párt tanácsnoka bejelentette, hogy az önkormányzat képviselői személyesen tárgyalnak a fölmerült problémák megoldásáról a minisztériumban. Hozzáfűzte, hogy ha a testület június 15-éig nem fogadja el az önkormányzat 2013-as zárszámadását, kockáztatja a köztársasági költségvetésből járó pénzátutalásokat, amit el kell kerülni.

Miodrag Sekulić, a képviselő-testület alelnöke azzal érvelt, hogy egyetlen jogi határozat sem kérdőjelezte meg az önkormányzat működését, a volt elnököt, Siniša Lazićot viszont megilleti a jogi védelem, amiért a Közigazgatási Bírósághoz fordult, és erről a vkt-nek is tudomása van. Ezt követően a demokraták elhagyták az üléstermet, a hatalmi többség pedig a különböző tisztségekre kinevezett képviselők helyébe újabbakat iktatott be.

A tavalyi zárszámadást elfogadták, majd a megbízatásuk lejárta folytán új, nyilvános pályázaton megválasztott igazgatókat neveztek ki a Zelenilo és az Urbanizam kommunális közvállalat élére, valamint támogatták a Történelmi Levéltár igazgatójának kinevezését, amiben a legfelsőbb tartományi közigazgatási szerv illetékes.