Vissza kellene állítani a királyságot – nyomatékosította tegnapi kampányüzenetében a NADA Szerb Koalíció, melynek legnagyobb pártjai amellett foglalnak állást, hogy induljon széles körű közvita a témáról, melybe bekapcsolódnának a pártok, a civil szféra és az akadémikusok is. Úgy vélik, nem lesz itt gyökeres változás mindaddig, amíg a hatalmi rendszer típusát nem változtatják meg.
A Szerbiai Szocialista Párt körüli koalíció Belgrádban kampányolt, Toma Fila ügyvéd, a párt belgrádi polgármesterjelöltje arról beszélt, hogy a szövetség a munkásjogok előbbre viteléért küzd. Szerinte az emberek a 2000-es évek elején maradtak tömegesen munka nélkül, amikor elkezdődött a „fantomprivatizáció”. A szocialisták a munkásosztályt képviselik – mutatott rá beszédében.
Ciprusra kell felnéznie Szerbiának, mely katonailag neutrális ország – értékelte Vuk Jeremić, a Néppárt – Biztos választás listavezetője. Koszovó kérdése kapcsán a közszolgálati televízió politikai műsorában kifejtette, teljesen el kell utasítani a francia–német rendezési tervet, mert az nem szolgálja az állam érdekeit. Boško Obradović, a szélsőjobboldali Dveri vezetője azt nyilatkozta, hogy a Szerb Haladó Párt Koszovó-politikájának teljes csődjéről tanúskodnak a legújabb fejlemények, melyek szerint a koszovói szerbek nem tudnak majd szülőhelyükön szavazni a szerbiai választásokon. Szerinte értesíteni kell az ENSZ Biztonsági Tanácsát, és követelni, hogy tegye lehetővé a részvételt a koszovói szerbség számára utazás nélkül, helyben is.
NEM A PÁRIZSI DÖNT
A választások kimenetelét ezúttal nem azok határozzák meg, akik beérik egy párizsival – értékelte Zdravko Ponoš, a Szerbia az erőszak ellen koalíció egyik vezetője. Szerbia, sajnos, elszegényedett társadalom ma, mutatott rá, melyben azonban megvan az energia, hogy egyszer és mindenkorra nemet mondjon a jelenlegi rezsim könyöradományainak. Az emberek rendezett körülményeket és méltányos életszínvonalat akarnak. Bátor emberek egy új generációja veszi át lassan az irányítást, ezt megmutatták a földművesek és postások kitartó tüntetései, sztrájkja is – húzta alá.
VUČIĆ ELÁRASZTOTTA A MÉDIATERET
A kampány első 20 napjában a hatalmi pártok minden tekintetben durván visszaéltek az állami intézményekben betöltött tisztségeikkel – értékelte tegnapi sajtótájékoztatóján a Kutatási, Átláthatósági és Elszámoltathatósági Központ (CRTA). A jelenlegi az egyenlőtlenség és visszaélések kampányának látszik, közölte a belgrádi Médiaközpontban Raša Nedeljkov programigazgató. Mint mondta, ez okkal ébreszt kétségeket a választási folyamat szabályosságával kapcsolatban. A hatalmi pártok büntethetetlensége nem teremt megfelelő feltételeket a szankcionálás esetében sem, törvénytelenségeket eredményez. A választási bizottságok mindent a törvény szerint tesznek, az uralkodó hangulat és kampányszabályok megszegése miatt azonban nyilvánvaló, hogy ezeknek a testületeknek nincs sem kapacitásuk, sem autoritásuk, sem felhatalmazásuk arra, hogy szembeszálljanak a választási folyamatot jellemző problémákkal. A CRTA 50 olyan hatalmi kampányrendezvényt jegyzett fel húsz nap alatt, mely az intézményekkel való visszaélésnek számít, 12 településen észlelt nyomásgyakorlást a közvállalatokban dolgozókra a szavazás kimenetelének befolyásolási szándékával, 450 olyan látogatást ejtettek meg magas rangú tisztségviselők, amelyek egyértelmű visszaélésnek számítanak. Aleksandar Vučić szereplései elárasztották a médiateret – állapította meg Nedeljkov.
HÁROM ÚJ TARTOMÁNYI LISTA
A Tartományi Választási Bizottság (PIK) kihirdetett három listát, az Új Szerbiai Demokrata Párt (NDSS)–Szerb Királyság Megújhodási Mozgalma (POKS) koalícióét ötös, a Vajdasági Magyar Szövetség – Elnökünkért, közösségünkért, a jövőért! listáját hatos, a Szerbia az erőszak ellen koalícióét hetes sorszám alatt. A Boris Tadić vezette Szociáldemokrata Párt (SDS) és a Saša Radulović vezette Elég volt (Dosta je bilo) koalíciója átadta a támogatói aláírásokat a Köztársasági Választási Bizottságnak (RIK).
VÁLASZTÁSI KÍNÁLAT
A RIK eddig 11 jelöltlistát hirdetett ki, ezek az alábbiak: 1-es sorszámmal a Szerb Haladó Párt köré tömörülő választási koalíció Aleksandar Vučić – Szerbia nem állhat meg elnevezésű listáját, 2-es sorszámmal a Szerbiai Szocialista Párt, az Egységes Szerbia és a Szerbia Zöldjei Ivica Dačić – Szerbia miniszterelnöke elnevezésű koalíciós listát, hármas sorszámmal a Dr. Vojislav Šešelj – Szerb Radikális Párt listát, négyes sorszámmal a Milica Đurđević Stamenkovski – Boško Obradović – Nemzeti csoportosulás – Államalapító erő – Fogadalomtevők Szerb Pártja – Dveri Szerb Mozgalom elnevezésű listát, ötös sorszámmal a Dr. Miloš Jovanović – Szerbia reménye – NADA Szerb koalíció – Nemzeti demokratikus alternatíva – Új Szerbiai Demokrata Párt (Novi DSS) – Szerb Királyság Megújhodási Mozgalom (POKS) – Vojislav Mihailović elnevezésű koalíciós listát, hatos sorszámmal a Vajdasági Magyar Szövetség – Elnökünkért, Közösségünkért, a Jövőért! elnevezésű önálló jelöltlistát, 7-es sorszámmal a Szerbia az erőszak ellen – Miroslav Miki Aleksić – Marinika Tepić (Szabadság és Igazságosság Pártja, Szerbiai Népi Mozgalom, Zöld-bal front, Ne davimo Beograd, Környezetvédelmi felkelés, Demokrata Párt, Szabad Polgárok Mozgalma, Szerbia Közép, Együtt, Mozgalom a változásért, Sloga Szerbiai Egyesült Szakszervezetek, Szerbia Új Arca) koalíciós listát, 8-as sorszámmal a Usame Zukorlić – Együtt az igazságosságért – Igazságosság és Megbékélés Pártja – Sandžaki bosnyákok, Tomislav Žigmanov – Vajdasági Horvátok Demokratikus Szövetsége elnevezésű listát, 9-es sorszámmal az SDA Sandžak – dr. Sulejman Ugljanin elnevezésű listát, 10-es sorszámmal az Együtt a Jövőért és fejlődésért – Koalíció a békéért és toleranciáért elnevezésű, 11-es számmal pedig a „Néppárt – Biztos választás. Elismert személyek” elnevezésű listát.
Nyitókép: Illusztráció