2024. december 22., vasárnap

Koronás profit

Március közepén a koronavírus egyik napról a másikra átrajzolta a hétköznapjainkat. Teljesen felkészületlenül ért bennünket a bezártság, ezért hirtelen elkezdtünk spájzolni: élelmiszerek, tisztítószerek, távmunkához és otthoni tanuláshoz szükséges eszközök kerültek a bevásárlókocsiba. Megugrott a kereslet a higiéniai cikkek és a helyi termelők termékei iránt, de reneszánszát éli azóta például az egészségmegőrzés és a vidéki turizmus is. A járványhelyzet bizonyos szolgáltatóknak és termékeknek egyértelműen a hasznára vált, megugrottak az online rendelések, ami egyben csúcsra pörgette a kiszállítást és a futárcégeket. A megváltozott vásárlási preferenciáknak köszönhetően az élelmiszeripar, a gyógyszeripar, az egészségipar és az informatika kerül majd ki legjobban ebből a helyzetből.

A járvány idején mindennél fontosabbá vált a (kiber)biztonság, keresettek a megfigyelésre használt drónok, új lendületet kapott a fintech-szektor és a QR-kódos megoldás is. A pénzügyi biztonság jegyében lendületet vettek az érintésmentes fizetések, a tőzsdei applikációk, az online hitelezési platformok, így nagy lehetőségek előtt állnak azok a Fintech/IoT cégek, amelyek bankok és szolgáltatók számára pénzügyi, hitelezési és számlanyitási folyamatok automatizációját, valamint ügyfélszolgálati botok fejlesztését végzik.

A szórakozás is a virtuális térbe költözött, így nagy igény mutatkozik a digitális szabadidős megoldások iránt. Ennek hatására folytatódott a „tradigitális” szórakoztató platformok (például Facebook, Netflix, Youtube, Spotify) intenzív növekedése, és olyan új szereplők is megjelentek, mint a kínai TikTok. A beszűkülő sport- és utazási lehetőségek vezettek a videojátékok, az e-sport és az online szerencsejáték felíveléséhez, de felgyorsult az e-learning platformok és oktatási témájú appok terjedése is. Bizonyos kategóriák online kereslete kifejezetten a járványhelyzet miatt lendült fel (élelmiszerek, tisztítószerek, vitaminok, gyógyszerek), míg más kategóriákban a digitális oktatás és a távmunka okozott megnövekedett keresletet (műszaki cikkek, laptopok, számítástechnikai kiegészítők). Idővel megnőtt az otthonléthez kapcsolódó bútorok, kényelmes ruházat, lakásfelújításhoz, kertrendezéshez szükséges eszközök, valamint a sportszerek forgalma is.

A qubit.hu szerzője nemrégiben több brit tanulmányra hivatkozva állapította meg, hogy a járvány utáni időszak legnagyobb nyertesei az óriáscégek és a kormányok lehetnek. Úgy jutottak erre a következtetésre, hogy a kutatók a pestisjárvány utáni folyamatok alapján modellezték a COVID-19 várható társadalmi és gazdasági hatásait, ugyanis annak ellenére, hogy a mostani pandémia dinamikája, halálozási rátája és a jelenlegi globalizáció nem vethető össze a XIV. század közepén uralkodó állapotokkal, egyes trendeket mégis össze lehet hasonlítani. A kisebb vállalkozások akkor is a túlélésért küzdöttek, de a szakemberek szerint a középkori pestisjárvány után a nagybefektetők megerősödtek, ráadásul jóval komolyabb állami befolyással is bírtak, mint a járványt megelőzően.

A középkori pestisjárványhoz hasonlóan a COVID-19 is egyedülálló üzleti lehetőségeket teremtett, ezek pedig egy eddig is fejlődőben lévő szegmenst, az online kereskedelmet hozták óriási előnybe. Az online vásárlási kedv valószínűleg meg is marad, mert azok, akik eddig tartottak tőle, néhány vásárlás után már szívesebben fordulnak ehhez a felülethez. A járvány idején javasolt és az online kereskedelemmel egyébként is szorosan összefüggő készpénzmentes fizetés is dübörög – az elemzők szerint könnyen lehet, hogy ez fogja megadni a kegyelemdöfést az egyébként is egyre népszerűtlenebbé váló készpénzes fizetésnek. A változás nyertese ebben az esetben nem az állam lesz, hanem a nagy cégek, amelyeken átfolyik az irdatlan pénzforgalom. Az államot sem kell azért félteni, ugyanis brit kutatók szerint a korlátozások a fokozottabb állami kontroll malmára hajtják a vizet.

A középkorban a pestisjárvány utáni újrarendeződéshez hozzátartozott az is, hogy az egyre befolyásosabbá váló kereskedőcsaládok sarjai idővel nagyobb politikai hatalomhoz is jutottak. A Mediciek is a pestist követő változásoknak köszönhették a hatalmukat, egyszerű kereskedőkből váltak nagy hatalmú bankárokká, majd Firenze uraivá: a kezdeti szerény üzletből az 1400-as évekre Európa egyik legbefolyásosabb családjává váltak. A Mediciekhez mérhető hatalmasságok talán már soha nem lesznek, de a koronabiznisznek köszönhetően a jelenkor mamutcégei is a politikai befolyást tekinthetik majd legfőbb nyereségüknek.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás