2024. szeptember 5., csütörtök

Az egészséges emésztés tízparancsolata

Haspuffadás, rendszertelen széklet, hol hasmenés, hol székrekedés, stb. – ez mind arra utal, hogy valami nincs rendben a gyomorban vagy a belekben.

Ha gond van az emésztéssel, az hatást gyakorol az egész szervezetre, hiszen nem szívódnak fel például azok a fontos ásványi anyagok, vitaminok, amelyek elengedhetetlenek egészségünk megőrzéséhez.

Az emésztőrendszer problémáihoz, megbetegedéseihez nagymértékben hozzájárul a helytelen táplálkozás.

A Nemzetközi Gasztroenterológiai Szövetség és a Magyar Gasztroenterológiai Társaság 10 pontban foglalta össze tanácsait az egészséges emésztés érdekében.

1. Együnk gyakrabban kisebb mennyiséget, de a bevitt kalóriamennyiség ne legyen több! Étkezzünk naponta lehetőleg ötször a 2-3 helyett!

2. Fogyasszunk kellő mennyiségű rostot: együnk mind az öt étkezéshez zöldséget vagy gyümölcsöt, valamint több teljes kiőrlésű lisztet tartalmazó és hüvelyesekből készített ételt!

3. Együnk több halat, lehetőleg hetente három–öt alkalommal!

4. Fogyasszunk kevesebb zsírt, zsírban és olajban sütött ételeket!

5. Együnk (mindennap) fermentált tejtermékeket, különösen olyan probiotikus termékeket, amelyeknek emésztőrendszerre kifejtett jótékony hatása bizonyított!

6. Lehetőleg kevésbé zsíros húsokat válasszunk, mint például csirke, pulyka, nyúl vagy sovány marhahús, sertés (mangalica, karaj), illetve bárány!

7. Igyunk több folyadékot, 2 litert naponta, és fogyasszunk kevesebb koffeintartalmú, alkoholos és cukrozott italt!

8. Étkezzünk nyugodt körülmények között, és lassan, alaposan rágjunk meg minden falatot!

9. Mozogjunk rendszeresen, és lehetőleg mellőzzük a dohányzást!

10. Törekedjünk az ideális testsúly kialakítására és megtartására! A túlsúllyal élőknél gyakrabban fordul elő emésztőrendszeri panasz.