2024. szeptember 2., hétfő
ÉLETMÓDDAL AZ EGÉSZSÉG MEGŐRZÉSÉÉRT (3.)

Tavaszi megújulás

Az egészséges életmódnak, életformának nyolc alappillére van, amelyekre érdemes odafigyelni.

Ezek: a táplálkozás, a testmozgás, a víz, a napfény, a mértékletesség – önuralom, a levegő, a pihenés és a lelki egyensúly, lelki béke.

Vajon felmerül-e a bennünk a kérdés, hogy a nyolc alappillér közül melyik a legfontosabb? A válasz erre: mindig az, amelyik éppen hiányzik. Hiszen egészségünk megőrzése érdekében mind a nyolc nélkülözhetetlen. Mindegyik hatással van egészségünkre.

Lehet, hogy nem követünk el öngyilkosságot, de ha naponta káros hatásoknak tesszük ki szervezetünket, nem tartjuk kellőképpen karban a testünket, idő előtt bekövetkezhet a betegség vagy a halál.

Sajnos szembe kell néznünk azzal a ténnyel, hogy önpusztító életformát folytatunk. Ezért magunkat és másokat is nevelnünk, ösztönöznünk kell arra, hogy az egészségromboló szokásokat egészségmegőrző és -erősítő szokásokkal cseréljük fel.

Sokan azt gondolják és azt hirdetik, hogy öröklött genetikai tényezők határozzák meg az élet minőségét és hosszát. Tudatában kell lennünk annak, hogy az emberiség 80%-ának az egészsége életformájától függ, 10% egészségtelen életformát folytat, ám mégis egészséges és hosszú életű, 10% pedig, habár egészségesen él, mégis beteges, sőt korán befejezi az életét.

Tudományosan megállapított tény, hogy naponta hozott életmódbeli döntéseinkkel megelőzhetjük azokat a betegségeket, amelyekre fogékonyak és hajlamosak vagyunk. Sőt, a halált okozó betegségek nagy része is az életformával megelőzhető.

Dr. Lamont Murdochnak, a Loma Linda Orvosi Egyetem professzorának megállapítása nagyon helytálló és elgondolkodtató: „A hibás genetikai tényezők töltik meg a puskát, az életmód húzza meg a ravaszt.”

Éppen ezért az Élet és Egészség civil szervezet megtesz mindent annak érekében, hogy segítséget nyújtson a polgároknak a helyes életmód elsajátításában.

Két érdekes előadásra szeretném felhívni az olvasók figyelmét: a március 18-án 18.00 órakor, a Petőfi Sándor MMK-ban tartandó Tavaszi megújulás – a mindennapi böjt csodája, avagy szervezetünk tisztítása, méregtelenítése című előadásra, és az Újvidéki Színház kistermében március 19-én 18.00 órakor kezdődő Egészségesen a XXI. században c. ifjúsági előadássorozat első eseményére: Kezdjük a napot egy kiadós reggelivel. Az előadás után a résztvevők meg is kóstolhatják a finom reggelit. Előadó mindkét helyszínen Csengei Károly budapesti élelmiszer-ipari üzemmérnök. Kérdéseiket, észrevételeiket az eletegeszseg12@gmail.com címre várjuk.