2024. szeptember 2., hétfő

Gyógyszerhiány lehet

Az állami gyógyszertáraknak 10 napra való készletük maradt – Viták a közbeszerzési törvény értelmezése körül

Tíz napon belül gyógyszerhiány lehetséges, ugyanis az állami gyógyszertáraknak ennyi időre való készletük maradt. Az egész dolog hátterében a gyógyszertárak és az állam közötti viták állnak a közbeszerzések miatt.

Elsősorban diuretikumok, antibiotikumok és a krónikus megbetegedések elleni gyógyszerekből kicsi a készlet.

Az állami gyógyszertárakban egyre több gyógyszerből van hiány, mert nem tisztázódott, hogy központosított beszerzést kell lebonyolítani, vagy pedig kivételezik őket a közbeszerzési törvény hatálya alól, amely április elsején lépett életbe. Számos gyógyszertár beszüntette a beszerzést, kizárólag készleteit árusítja, amelyek viszont csökkentek.

Az egészségügyi tárca javaslata ellenére, miszerint az állami gyógyszertárakat a központosított beszerzés 2014. január 1-i megkezdéséig vonják ki a törvény hatálya alól, a Közbeszerzési Igazgatóság most egy olyan véleményezést adott, miszerint az állami patikáknak közbeszerzést kell lefolytatniuk a receptre kiadott gyógyszerek vásárlása esetén.

A belgrádi gyógyszertárak kedden az igazgatósághoz fordultak, hogy az engedélyezze számukra a sürgősségi közbeszerzést, de a fenti választ kapták, ezért nem tudják a kérdéses gyógyszereket beszerezni.

Dragana Simić a belgrádi gyógyszertárak igazgatója szerint az állami patikákban gyógyszerhiány lesz, amennyiben a Közbeszerzési Igazgatóság nem hagyja jóvá a sürgősségi beszerzési eljárást.

„Amennyiben nem kapjuk meg a jóváhagyás, hanem normális közbeszerzési eljárást kell lebonyolítanunk, gyógyszerhiány lesz. A legjobb esetben is, ha nem érkezik panasz, az eljárás két és féltől három hónapig tart, a gyógyszerkészlet viszont nem tart ki addig” magyarázta.

A Közbeszerzési Igazgatóság úgy tolmácsolja a törvényt, hogy az nem teszi lehetővé az állami patikáknak a gyógyszerek beszerzését, mert a tartalékok feltöltése céljából lehetőségük van sürgősségi beszerzésre. Đorđe Belenzada az igazgatóság részéről elmondta, a gyógyszertárak tárgyalásos eljárást bonyolítathatnak le, ebben az esetben, de ugyanakkor a rendes közbeszerzési eljárást is végig kell vinni.

Az államiaktól eltérően, a magánpatikák ellátása rendszeres, mert nem vonatkozik rájuk a közbeszerzési törvény. Ezek hálózata azonban nem nagy és kevés azok száma is, amelyek aláírták a receptre kiadható gyógyszerek forgalmazására vonatkozó szerződést, így számos városban, ahol receptre csak az állami gyógyszertárak adhatnak ki gyógyszert, a lakosság ezek nélkül maradhat.