2024. szeptember 2., hétfő

Clostridiumjárvány a kórházakban

Tavaly Szerbiában több mint 1000 fertőzést jegyeztek

Egy anaerob baktériumtörzs tartja rettegésbe Szerbia, de nem csak Szerbia korházait. Régi ismerőse az orvostudománynak az oxigénhiányos környezetben gyorsan szaporodó és az emberre rendkívül káros mérget termelő Clostridium baktériumtörzs. Számos olyan súlyos betegség, például botulizmust tetanuszt gangréna előidézője, amelyek akár halállal is végződhetnek. Máris kitűnik, milyen veszélyes ellenséggel találta magát szemben az utolsó évtized emberisége.

A csoport egyik kiemelkedően veszélyes tagja a Clostridium difficile, amely észrevétlenül, tartósan meghúzódva él bélrendszerünkben, és csak akkor jut életet veszélyeztető helyzetbe, ha ahhoz maga az ember is hozzájárul. Pontos képünk nincs sem az esetszámokról, sem a járványszerű lefolyásról, a kórházak sok esetben úgynevezett „belső kontrollal” intézik el a betegség tömeges előfordulásait, ugyanis az esetszám növekedése és a hír közzététele erősen leminősíti a kórházi kezelés eredményességét.

Járványok szerte Európában

Elhallgatni valamit csak addig lehet, amíg a betegséget sikerül féken tartani halálos kimenetel nélkül. Ez főleg a korai felfedezésnek és beavatkozásnak köszönhető. Ha azonban olyan váratlan, semmivel sem magyarázható halálesetek fordulnak elő, mint Užicén, ahol hirtelen két halottat jegyeztek rutinszerű ortopédműtét után, a média méltán emeli riadókészültségi állapotba a közvéleményt. Ezután hírt kaptunk a leskovaci kórházból is, ahol 30 betegnél mutattak ki Clostridiumfertőzést. Tudnunk kell azonban, hogy nem új keletű betegség: tavaly az Országos Járványügyi Intézet jelentése szerint Szerbiában 1063 Clostridiumos fertőzést jegyeztek, ebből 29 volt halálos kimenetelű. A szomszédos Magyarországon is drámai módon megnőtt ezeknek a fertőzéseknek a száma: amíg 2004 és 2008 között évente átlagosan 48 esetet jelentettek, 2010-ben már 9 kórházból adtak hírt járványszerű terjedésről, és az esetszám 322 Clostridiumfertőzésre nőtt. Az Országos Epidemiológiai Intézet azonban jóval nagyobb számra gyanakszik. Kanadában, Angliában és Németországban is a múlt század utolsó évtizedéhez képest négyszeresre, sőt hatszorosára ugrott a 2006 és 2010 közötti esetszám. A súlyosságot, a halálhoz is vezető Clostridium okozta, a hasmenéseket tekintve azonban összehasonlíthatatlan ez a két periódus, az elmúlt 3–5 év kárára. Az Amerikai Betegségellenőrzési Intézet adatai szerint a Clostridium difficile csak az Egyesült Államokban évente 14 ezer halálesetért felelős. Leginkább a sebészeti, az intenzív osztályokon és a belgyógyászaton fekvő betegeket sújtja a betegség, korra és nemre való tekintet nélkül. A veszélyt fokozza a Clostridium kiváló mutációs képessége, amellyel gyorsan alkalmazkodik a megváltozott körülményekhez.

Mi okozza?

Megfigyelések szerint a fertőzést elsősorban az ápolószemélyzet közvetíti egyik betegről a másikra, de a fertőzések egyik előfeltétele az antibiotikumok mértéktelen, sokszor felelőtlen, úgynevezett „megelőzési céllal” adott gyakorisága. Az antibiotikum ugyanis kiöli, tönkreteszi a normális bélflórát, és fölénybe kerül a belekben az addig alig 3%-ban jelenlevő Clostridium difficile, amely megtámadja a vastagbél nyálkahártyáját, heveny hasmenést és nem egyszer bélfekélyeket idézve elő. Ezek bármely pillanatban elfakadhatnak, szeptikus állapotba taszítva az operációval és egyéb betegséggel terhelt beteget.

Másik feltételként legyengült immunológiai állapot, sebészeti beavatkozás jön számításba. A hasmenés mellett nem ritka a lázas állapot, a dehidratáció, hashártyagyulladás, és esetenként a halálos kimenetel is. Ma már ismertek a legveszélyesebb antibiotikumok, amelyeknek a használata után jobban valószínűsíthető ennek a betegségnek a kialakulása. Az ampicillin, amoxicillin, clindamycin, a 3. generációs cephalosporinok, valamint a quinolonok első vonalban vannak a veszélyezettséget illetően. Ha odahaza használjuk ezeket az antibiotikumokat, nem árt, ha odafigyelünk egészségünkre. A gyógyszer szedését az első hasmenés jelentkezésekor feltétlenül abba kell hagynunk, és orvosi vizsgálatra jelentkeznünk.

A gyógyítás folyamatában legfontosabb – a hasmenés, a hányás és a lázas állapot jelentkezésekor – minél hamarabb gondolni a Clostridium okozta betegségre, azonnal abbahagyni az antibiotikumos kezelést, lezárni az új betegek felvételét, izolálni a megbetegedett személyeket, és a legmagasabb fokra emelni a higiéniát a korházi környezetben, elsősorban a szigorú és gyakori kézmosásra ügyelni. Ma még van olyan szer, amelyre a Clostridium érzékeny, ez a metronidazollal. Életeket menthet ennek a terápiának azonnali alkalmazása.